Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Tak prezentuje się szpital w Słubicach po termomodernizacji

W Szpitalu im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach odbyło się uroczyste zakończenie trwającej blisko 3 lata termomodernizacji. 15 marca przed wyremontowanym budynkiem spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, kierownictwa placówki i personelu.

Jednym z gości był marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński. To właśnie lubuski samorząd w dużej mierze sfinansował tę inwestycję, przekazując łącznie dotację w kwocie ponad 10 mln zł.  - Miałem epizod w karierze zawodowej, kiedy byłem prezesem tego szpitala. On wtedy wyglądał zupełnie inaczej. Znałem jego deficyty, braki, potrzeby.  Kiedy tylko pojawiła się możliwość, by się nad tym pochylić, najpierw w roli starosty, później w innej roli, szukaliśmy sposobów, by pozyskać pieniądze, które pozwoliłyby ten szpital zmodernizować – powiedział M. Jabłoński.

Głos zabrał także starosta słubicki Leszek Bajon, któremu podlega szpital.  - Obiecałem na początku swojej kadencji, że będziemy budować szpital na miarę XXI wieku. I dziś jego wyposażenie nie odbiega już od standardów, jakie są w Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że pacjenci to docenią – podkreślał.

Za dofinansowanie inwestycji dziękował samorządowcom prezes spółki zarządzającej szpitalem Adam Koniuk, któremu towarzyszyła zastępczyni Magdalena Wiadomska-Łażewska. - Bez tych pieniędzy z funduszy unijnych nie byłoby tak fajnego budynku. Nie byłoby tego szpitala w takiej wersji, w jakiej jest. Ważny jest sprzęt, ale też pracownicy, począwszy od lekarzy do pań salowych – zaznaczył.

Obecny na uroczystości burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak powiedział, że Gmina Słubice nadal jest zainteresowana rozwojem szpitala. - To pierwsza lecznica po przekroczeniu granicy. I powinna być dla wszystkich pacjentów pogranicza. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten obiekt tak wygląda. Jestem pewien, że to nie koniec jego rozwoju – powiedział. Dodał też, że gmina jeszcze w tym roku przekaże kolejne pieniądze na rzecz szpitala. Tym razem będzie to 275 tys. zł, które pójdą na zakup urządzenia do badań USG oraz zakup defibrylatora do nowej karetki.

Podczas spotkania odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, które symbolicznie zakończyło inwestycję. Oprócz wymienionych wyżej osób wziął w niej udział także burmistrzowi Cybinki Marek Kołodziejczyk. Potem wszyscy zaproszeni goście udało się na spacer wokół odnowionego budynku.

Rzecznik prasowy powiatu słubickiego Wojciech Obremski przytoczył też najważniejsze dane związane z inwestycją „Termomodernizacja obiektów i sieci Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital im. Prof. Z. Religi w Słubicach”. Całość prac kosztowała 13.111.400,00 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 10.376.496,93 zł.

W ramach inwestycji wykonano pełne ocieplenie całego budynku, w tym dachu, położono nową elewację, wymieniono okna i drzwi, zamontowano energooszczędne oświetlenie, zmodernizowano system ogrzewania (nowe grzejniki, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne) oraz system instalacji wody użytkowej. Poprawiono też system wentylacji. Przy głównym wejściu zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych.

Poniżej nasz materiał z uroczystości.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.