Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zdjęcia przepełnionych studzienek przesłane przez mieszkańców

W połowie lutego pisaliśmy o problemach z kanalizacją sanitarną na terenie Słubic (ZOBACZ). Mieszkańcy alarmowali o zapchanych studzienkach i wodzie z fekaliami, która pojawia się w piwnicach. O odniesienie się do sytuacji poprosiliśmy Zakład Usług Wodno-Ściekowych.

Poniżej odpowiedzi na przesłane przez naszą redakcję pytania.

---

Co jest powodem takiej sytuacji?

Powodem sytuacji, która występuje na terenie miejscowości Słubice, jest utrzymywanie się od ponad trzech miesięcy wysokiego stanu wód gruntowych.

Czy faktycznie pale Larsena powodują kłopoty z odprowadzaniem wody do Odry?

Nie jest to przedmiotem naszej działalności. To pytanie należałoby skierować do specjalistów z branży hydrologiczno-geologicznej.

Dlaczego ścieki nie są odprowadzane na bieżąco i stoją w studzienkach?

Ścieki na terenie miasta nie zalegają w studniach kanalizacji sanitarnej, na bieżąco są odprowadzane do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Słubicach. Wszystkie urządzenia są sprawne i pracują bez zakłóceń na maksimum swojej wydajności. Jednak nadmierny napływ wód gruntowych i utrzymujący się od trzech miesięcy ich bardzo wysoki poziom (który jest niemal równy z poziomem terenu miasta), powodują przepełnienie kanałów ściekowych i dostawanie się również wód gruntowych do studni kanalizacyjnych i sieci kanalizacji sanitarnej. Urządzenia kanalizacyjne od wielu tygodni pracują bez przerwy z najwyższą mocą i są na bieżąco monitorowane przez pracowników.

Kto wykona i poniesie koszty dezynfekcji piwnic zalanych z powodu niesprawnej kanalizacji?

Sieć kanalizacji sanitarnej jest sprawna. Bezpośrednią przyczyną zalewania piwnic nie jest awaria, ale wysoki poziom wód gruntowych.

Kiedy sytuacja ulegnie poprawie?

Po ustabilizowaniu się i obniżeniu poziomu wód gruntowych na całym terenie miasta.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.