Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
defiblyrator Cybinka

Od 5 stycznia defibrylator AED jest dostępny dla mieszkańców Cybinki przez całą dobę. Stało się to dzięki staraniom Zespołu Ratownictwa Medycznego w Cybince – na wniosek Piotra Dolańskiego i Łukasza Stachowiaka. Zakup sprzętu, który kosztował ponad 28 tys. zł, wsparły środki z Gminy Cybinka. Kiedy stosuje się defibrylator i jak go używać?

Defibrylator AED powinien być wykorzystywany w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Stosuje się go tylko u osób nieprzytomnych. Jego obsługa nie powinna sprawiać trudności – to urządzenie, które po włączeniu wydaje jasne polecenia głosowe i wizualne. Dzięki inteligentnej automatyce, poinstruuje nawet osoby, które nie mają wiedzy medycznej.

AED samodzielnie analizuje pracę serca. Ma dwie elektrody, które przykleja się do nagiej klatki piersiowej osoby reanimowanej. Każda z nich ma wskazówki dotyczące tego, jak przykleić daną elektrodę i w którym miejscu należy to zrobić. Po podłączeniu elektrod, AED samo decyduje, czy wykonać reanimację, czy nie.

W tym roku, podczas Dni Cybinki, ratownicy medyczni przeprowadzali szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi defibrylatora. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Cybince także zostali poinstruowani, jak używać tego urządzenia, bo w przypadku reanimacji kluczowy jest czas. Mózg człowieka wytrzymuje bez tlenu od 3 do 5 minut – po tym czasie zachodzą w nim nieodwracalne zmiany. Jeśli sytuacja trwa dłużej, człowiek umiera.

Całkowity koszt zakupu i montażu publicznego defibrylatora AED w Cybince wynosi 28 283,05 złotych. Wkład Gminy Cybinka to 13 483,05 zł – środki na tę inwestycję pochodzą Inicjatywy lokalnej, w ramach projektu „Ratuj, bo możesz”.

Defibrylator znajduje się przy wejściu do Urzędu Miejskiego w Cybince.

Poniżej zdjęcia udostępnione przez Gminę Cybinka.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.