Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Czy koszt utrzymania gospodarstwa domowego wpływa na otrzymanie kredytu?

Jeżeli chcesz skorzystać ze środków banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej, zapewne zdajesz sobie sprawę, że twoja sytuacja finansowa będzie weryfikowana. Jednak analiza twojej sytuacji materialnej w dużym stopniu zależy od tego, o jaki rodzaj pożyczki zamierzasz się starać. Rolę w tym procesie odgrywa również kwota zobowiązania. Zupełnie inaczej przebiega badanie zdolności kredytowej przy kredytach na wysokie kwoty, np. przy kredycie hipotecznym, a inaczej gdy starasz się o pożyczkę na dowód osobisty. Dlatego, zanim wystąpisz z wnioskiem o przyznanie gotówki, musisz się do tego dobrze przygotować. Każda odmowna decyzja oddala cię od spełniania twojej potrzeby. Na co zwrócić uwagę? Co sprawdzi pożyczkodawca? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Rodzaj zobowiązania a wpływ na przyznanie środków

Marzenie o własnym domu, konieczność kupienia nowej lodówki, remont łazienki, zwrot pieniędzy do urzędu, wyjazd zagraniczny. To tylko niektóre potrzeby, które możesz zrealizować z pomocą instytucji finansowych. Dla jednych to zbytek, dla innych konieczność. Niemniej, jednak jeśli istnieje potrzeba, którą chcesz zaspokoić, musisz wiedzieć, które zobowiązanie przeznaczone jest do realizowania twoich zamierzeń.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, wybudować dom lub go zmodernizować będziesz potrzebował dość wysokiej kwoty. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku kredyt hipoteczny. Choć nie jest to tanie rozwiązanie, to trudno o korzystniejszą ofertę. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym i długoterminowym. To znaczy, że bank będzie wymagał od ciebie podania celu, na który przeznaczysz otrzymane pieniądze. Jeśli będzie to mieszkanie z rynku wtórnego, musisz przedstawić umowę wstępną z jego właścicielem, a także wycenę sporządzoną przez rzeczoznawcę. W przypadku chęci wybudowania domu musisz posiadać działkę budowlaną (chyba że ona również będzie finansowana z kredytu), projekt budowy, kosztorys, harmonogram prac itd. Drugą wspomnianą cechą kredytu hipotecznego jest długi okres kredytowania, co oznacza, że można go otrzymać, jeśli spłata będzie wynosiła więcej niż 15 lat.

Jak możesz zauważyć, nie jest to rozwiązanie przeznaczone do realizacji bieżących potrzeb. Jeśli chcesz kupić nowy telewizor, będziesz starał się o kredyt konsumencki, który szczegółowo opisujemy pod tym linkiem https://lendup.pl/kredyt-konsumencki/. Do kredytów konsumenckich należą kredyty gotówkowe, pożyczki pozabankowe, debet w koncie i karty kredytowe. Ten rodzaj zobowiązania przeznaczony jest wyłącznie dla konsumentów. Korzystając z niego, nie musisz podawać celu, na który chcesz przeznaczyć środki. W przypadku kredytów i pożyczek instytucje udzielające wsparcia nie wymagają tego. W ramach kredytu konsumenckiego zakup nowej lodówki możesz sfinansować za pomocą pożyczki, karty kredytowej lub zakupów na raty bezpośrednio w salonie RTV i AGD.

Jednak w każdym przypadku bank lub firma pożyczkowa zbadają twoją zdolność kredytową. Na czym to badanie polega?

Czym jest badanie zdolności kredytowej i co jest wymagane?

Tak jak wspomnieliśmy na początku. Każda instytucja musi sprawdzić, czy konsument jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie w ustalonym czasie. Celem analizy sytuacji materialnej wnioskodawcy jest minimalizowanie ryzyka kredytowego, które w tym kontekście oznacza brak spłaty zobowiązania. Instytucje finansowe muszą dbać jednakowo o bezpieczeństwo konsumenta, a także swoje własne interesy. W przeciwnym razie kredytobiorcy zadłużaliby się nadmiernie, nie spłacając swoich zobowiązań. Z kolei banki i firmy pożyczkowe przestałyby istnieć – byłyby niewypłacalne. Na czym polega takie badanie zdolności kredytowej?

Badanie zdolności kredytowej to inaczej szacowanie szans na spłatę zobowiązania bez pogorszenia się sytuacji materialnej kredytobiorcy. Ocenie podlega między innymi wysokość dochodów wnioskodawcy w stosunku do wszystkich kosztów, jakie ponosi miesiąc do miesiąca.

Na jakiej podstawie podmioty udzielające wsparcia oceniają wiarygodność finansową konsumentów? To również uzależnione jest od wewnętrznej procedury instytucji finansowej, a także rodzaju i kwoty zobowiązania. Przeważnie już na wstępie należy oświadczyć wysokość dochodów, wysokość kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego, a także koszty związane ze spłatą innych zobowiązań. Ponadto wszystkie banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe zobligowane są do każdorazowego sprawdzania konsumentów w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników. Jeśli widniejesz w bazie informacji kredytowej jako dłużnik, twoje szanse na kredyt lub pożyczkę są dużo mniejsze. Niekiedy samo oświadczenie wnioskodawcy nie wystarczy. Bardzo często konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu i wyciągu z rachunku bankowego. Szerzej o tych dokumentach piszemy na stronie internetowej lendup.pl.

Czy koszt utrzymania gospodarstwa domowego wpływa na otrzymanie kredytu?

Czy zatem to ile wydajesz na koszty związane z utrzymaniem siebie i rodziny wpływa na decyzję banku lub firmy pożyczkowej? Oczywiście, że tak. Im więcej pieniędzy pochodnych z wynagrodzenia przeznaczasz na życie, tym mniej środków zostaje ci na spłatę przyszłych zobowiązań. Jeśli żyjesz z dnia na dzień, nie liczysz, ile pieniędzy zostanie ci do kolejnej wypłaty, może się okazać, że nie otrzymasz wsparcia w postaci gotówki. Niestety coraz większa liczba osób ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Często konsumenci, którzy posiadają debet na koncie, z miesiąca na miesiąc zadłużają się coraz bardziej. Ich szanse na otrzymanie kolejnego kredytu lub pożyczki są znacznie mniejsze.

Instytucje finansowe doceniają natomiast tych konsumentów, którzy wydają mniej, niż zarabiają. Choć w obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej kraju to trudne, niektórzy starają się ograniczać wydatki na prowadzenie gospodarstwa domowego. Wiele osób skrupulatnie prowadzi budżet domowy, ograniczając się do podstawowych wydatków. Jak zatem zmniejszyć koszty życia?

Jak obniżyć koszty życia?

Choć nie jest to łatwe i wymaga niekiedy sporego wysiłku i zaangażowania, to da się ograniczyć koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jednym z podstawowych działań, które możesz wykonać, jest dokładne zapisywanie wszystkich wydatków. Wiele osób zbiera paragony za zakupy spożywcze i analizuje swoje decyzje zakupowe. Nieraz można się bardzo zdziwić, na co faktycznie wydaje się największe sumy. Kolejny krok, który pozwoli ci obniżyć koszty żywności to planowanie posiłków. Jeśli będziesz wiedział, co będziesz jadł w ciągu następnego tygodnia, nie kupisz produktów, których nie zużyjesz i wyrzucisz.

W obniżeniu wydatków na prowadzenie domu duże znaczenie ma wprowadzenie oszczędności związanych ze zużyciem energii elektrycznej, wody, czy gazu. W tym celu warto poszukać rozwiązań, które dość szybko pozwolą ci na oszczędności. Pamiętaj o tym, aby gasić światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Nalewaj wodę do czajnika tylko w niezbędnej ilości. Używaj pokrywek, gotując obiad. Bierz szybki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie. Obniż temperaturę w pomieszczeniach. To zaledwie kilka prostych rad, które pozwolą obniżyć niepotrzebne koszty zużycia. W Internecie z pewnością znajdziesz więcej przydatnych wskazówek. Pamiętaj również o tym, aby obniżyć zużycie paliwa. Staraj się także zrezygnować z niewykorzystywanych subskrypcji, czy karnetów na zajęcia dodatkowe, na które nie chodzisz regularnie. 

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.