Wynajmowanie mieszkania może być sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze można na tym zarobić. Przede wszystkim należy obliczyć stopę zwrotu i na tej podstawie podjąć decyzję, czy dana inwestycja jest opłacalna. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Jak zminimalizować ryzyko straty wynajmując mieszkanie?
Około 70% właścicieli wynajmujących mieszkania zmagało się z problemem nieuczciwych najemców. Trzeba pamiętać, że ryzyko z tego tytułu jest naprawdę duże, co jednak nie oznacza, że nie można go zminimalizować. Należy przede wszystkim sprawdzić potencjalnego najemcę, ale też jego historię wypłacalności. Możecie także obliczyć potencjalną stopę zwrotu z wynajmu mieszkania. Pod uwagę musicie wziąć dwa wskaźniki, a dokładnie stopę zwrotu inwestycji oraz stopę zwrotu z kapitału własnego. Do przeprowadzenia obliczeń trzeba wziąć pod uwagę konkretne dane. Przychód będzie stanowił czynsz najmu, do kosztów zaliczamy wszelkiego rodzaju opłaty takie jak czynsz administracyjny, ubezpieczenia czy podatki. Do tego dochodzi jeszcze dochód, czyli czynsz najmu, który jest pomniejszony o koszty nie pokrywane przez najemcę. Zatem przychody z najmu to nic innego jak czynsz opłacany przez najemcę na rzecz właściciela mieszkania. Taki dochód podlega opodatkowaniu i to zarówno w przypadku dzierżawy, jak i poddzierżawy.
Jak obliczyć dochód z najmu?
Jeżeli prowadzicie wynajem okazjonalny, to musicie ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego, natomiast w przypadku standardowego wynajmu jesteście zobligowaniu do samodzielnego wyliczania ryczałtu. Możecie przelewać go miesięcznie bądź kwartalnie, natomiast w kolejnym roku musicie złożyć PIT-28. Właśnie w tym dokumencie będziecie rozliczać się z osiągniętych przychodów. Decydując się na wynajem swojego mieszkania musicie zdawać sobie sprawę, że czeka Was sporo formalności. Najtrudniejsze jest znalezienie uczciwego najemcy. Można zdecydować się na firmę pośredniczącą, która dodatkowo oferuje aplikację do zarządzania najmem. W ten sposób można przenieść część obowiązków na opiekuna najmu, który zajmie się nie tylko znalezieniem najemcy, przygotowaniem mieszkania i umowy, ale i obsługą samego najmu. Ta ostatnia będzie możliwa dzięki aplikacji. Tam najemca będzie uiszczał wszelkie opłaty czy zgłaszał uwagi, co znacznie przyspieszy wszystkie niezbędne prace i formalności.
[artykuł partnerski]