Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co zrobić w przypadku awarii samochodu na niemieckiej autostradzie?

Przemieszczając się po autostradzie, może dojść do sytuacji, w której nasz pojazd ulegnie awarii lub wypadkowi i nie będziemy już mogli kontynuować naszej jazdy. Zmuszeni jesteśmy wtedy wezwać pomoc drogową. Kiedy taka sytuacja ma miejsce w Polsce, z reguły jesteśmy w stanie szybko i sprawnie zareagować. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy podróżujemy po zagranicznych trasach.

Co w przypadku awarii samochodu powinno znajdować się na jego wyposażeniu?

Awaria auta jest zdarzeniem, którego nie da się przewidzieć. Dlatego przed każdą dalszą podróżą powinniśmy sprawdzić, czy pojazd jest odpowiednio przygotowany do drogi. Podróżując samochodem przez Niemcy, upewnijmy się, czy na wyposażeniu naszego pojazdu jest odpowiednia ilość kamizelek ostrzegawczych, trójkąt, apteczka pierwszej pomocy czy linka holownicza. W przypadku awarii auta lub wypadku obecność ww. przedmiotów w aucie znacznie przyczyni się do polepszenia naszego bezpieczeństwa oraz pozwoli uniknąć kar finansowych. Ponadto w niektórych krajach w tym w Niemczech występuje obowiązek posiadania apteczki samochodowej.

Awaria samochodu na autostradzie w Niemczech

Podróżując w Niemczech po autostradzie, może dojść do sytuacji, kiedy samochód, którym przemieszczamy się, ulegnie awarii. Unieruchomiony pojazd na autostradzie, po której jeżdżą z dużą prędkością samochody, stwarza spore zagrożenie.

Dlatego w pierwszej kolejności, gdy np. zauważysz, że silnik samochodu nierówno pracuje, powinieneś znaleźć miejsce, gdzie bezpiecznie dotrze pomoc drogowa. Niemcy są krajem, który ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, więc bez problemu zjedziemy do zatoczki lub wykorzystamy awaryjny pas. Zatrzymując samochód, upewnij się, że nie będziesz blokować ruchu, oraz włącz światła awaryjne.

Sprawdzamy, czy każdy z pasażerów w chwili opuszczania pojazdu ma założoną kamizelkę odblaskową. U naszych zachodnich sąsiadów istnieje obowiązek posiadania podczas jazdy po drogach publicznych wystarczającej ilości kamizelek ostrzegawczych. Niedopełnienie ww. obowiązku grozi ukaraniem mandatem.

Co więcej, jeśli to możliwe, powinniśmy ostrzec pozostałych użytkowników ruchu o wystąpieniu awarii, rozkładając trójkąt ostrzegawczy w odległości 150 metrów od zatrzymanego pojazdu.

Po opuszczeniu samochodu wszyscy podróżujący powinni ostrożnie przemieścić się poza barierki bezpieczeństwa i pozostać tam aż do momentu przyjazdu pomocy. Gdy już znajdziemy się w bezpiecznym miejscu, a samochód, którym podróżujemy, jest właściwie oznaczony, możemy wezwać pomoc drogową.

W celu uzyskania pomocy możemy skorzystać z telefonów alarmowych, które rozstawione są co dwa kilometry wzdłuż autostrady i można z nich bezpłatnie skorzystać. Jeżeli posiadacie stosowne ubezpieczenie, po nawiązaniu połączenia informacja o awarii samochodu zostanie przekazana do Waszej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli jednak nie masz podpisanej odpowiedniej umowy, musisz samodzielnie uporać się z awarią pojazdu.

autostrada awaria niemcy

Pomoc drogowa z Polski na niemieckiej autostradzie

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której nasz pojazd zostanie unieruchomiony wskutek awarii bądź kolizji drogowej, nie powinniśmy podejmować się jego samodzielnej naprawy na autostradzie. Sytuacja ta naraża nas oraz pozostałych użytkowników drogi na spore niebezpieczeństwo. Pomoc drogowa na niemieckiej autostradzie (o ile nie masz wykupionego stosownego ubezpieczenia) to droga usługa, a dodatkowo jeszcze należy wziąć pod uwagę koszty wizyty u mechanika.

Kiedy nastąpi awaria samochodu na autostradzie w Niemczech, możemy skorzystać również z pomocy polskich firm świadczących usługi pomocy drogowej. Są one z reguły czynne całą dobę w niedziele i święta oraz mogą dotrzeć do potrzebującego pomocy kierowcy w krótkim czasie. Jeżeli okaże się, że usterki nie można naprawić na miejscu i konieczna jest laweta, Niemcy oraz Polska są obszarem, na którym swoje usługi świadczy dużo firm specjalizujących się w pomocy drogowej. Uszkodzony samochód może być przetransportowany do dowolnego warsztatu samochodowego w Polsce a jego kierowca, ma zagwarantowany transport.

Podsumowanie

Jeśli nasz samochód ulegnie wypadkowi lub poważnej awarii na autostradzie w Niemczech, powinniśmy wezwać pomoc drogową. Jeżeli mamy podpisaną odpowiednią umowę, nasz ubezpieczyciel załatwi za nas większość spraw. W przeciwnym razie musimy na własną rękę zorganizować transport uszkodzonego pojazdu oraz załatwić wszelkie formalności. W Polsce funkcjonują firmy, które świadczą kompleksowe usługi pomocy drogowej również na niemieckich autostradach. Są w stanie sprawnie oraz w atrakcyjnych cenach przetransportować niesprawny pojazd do dowolnego warsztatu samochodowego, a także pomóc w załatwieniu samochodu zastępczego.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.