Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Konsekwencje picia alkoholu po wszyciu wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa - co to jest i jak działa?

Wszywka alkoholowa Esperal, czyli popularny lek stosowany w terapii wszywkowej na alkoholizm, to silny środek farmakologiczny blokujący działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej w organizmie pacjenta. Głównym składnikiem tego leku jest disulfiram. Wszczepiany jest pod skórę w czasie mało inwazyjnego zabiegu przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym.

Jak wygląda zabieg wszycia wszywki?

Chirurg wszczepia lek pod skórę w postaci małego implantu. Procedura trwa zwykle około 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest stosunkowo bezbolesny i może być wykonany ambulatoryjnie.

Zasada działania wszywki alkoholowej

Podstawową zasadą działania wszywki alkoholowej jest stymulacja organizmu pacjenta do produkcji aldehydu octowego, który jest szczególnie toksycznym produktem przemiany alkoholu w organizmie człowieka. Podstawową substancją aktywną wszywki jest disulfiram, który blokuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, odpowiedzialnego za przekształcanie aldehydu octowego w organizmie w mniej szkodliwy kwas octowy. Po spożyciu alkoholu przez osobę, która posiada wszycie wszywki alkoholowej, następuje gromadzenie się w organizmie toksycznego dla niego aldehydu octowego. Konsekwencją tego jest pojawienie się bardzo nieprzyjemnych objawów somatycznych (tzw. reakcja disulfiramowa), które są silnym motywatorem do powstrzymywania się od spożycia alkoholu.

Skutki uboczne picia alkoholu po wszyciu wszywki alkoholowej

Po spożyciu alkoholu przez osobę posiadającą wszycie wszywki alkoholowej, występuje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów somatycznych (tzw. reakcja disulfiramowa). Inne skutki to między innymi: intensywne mdłości, wymioty, ból i zawroty głowy, nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca, niedociśnienie tętnicze, trudności z oddychaniem, niepokój i lęk.

Ograniczenia i przeciwwskazania wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją pewne warunki, które mogą utrudnić lub uniemożliwić jej skuteczne działanie. To obejmuje osoby, które mają aktywne infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie choroby wątroby lub nerek, a także te, które nadużywają innych substancji niż alkohol.

Wszywka alkoholowa - czy to skuteczna metoda leczenia alkoholizmu?

Największą skuteczność leczenia wszywka alkoholowa wykazuje wtedy, gdy jest ona elementem szeroko rozumianej terapii alkoholizmu, obejmującej także psychoterapię, terapię farmakologiczną i wsparcie środowiska. Osoba uzależniona musi być zmotywowana do trwałej abstynencji i gotowa do podjęcia działań mających na celu trwałą zmianę swojego sposobu życia.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.