Karta kredytowa to jedno z popularniejszych narzędzi bankowych, które pełni rolę odnawialnej pożyczki bez konieczności podpisywania nowej umowy za każdym razem. Oznacza to, że klient ma dostęp do środków płatniczych, które po spłacie w terminie ponownie są do jego dyspozycji. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?
Wybór karty kredytowej, podobnie jak innego zobowiązania bankowego, jest poważną decyzją, której nie należy podejmować pochopnie, a przy tym powinno się przeanalizować warunki rynkowe. Wiele osób nie ma rozeznania w aktualnych ofertach, nie wie, gdzie i czego szukać, a także co może być najlepsze do ich sytuacji.
Z tego względu najlepiej korzystać z takich narzędzi jak np. rankingi ofert. Ten dostępny pod adresem internetowym https://zgarnijpremie.pl/ranking-kart-kredytowych/ gromadzi w jednym miejscu aktualne propozycje bankowe kart kredytowych. Informacje, które były brane pod uwagę, to przede wszystkim:
- koszt utrzymania karty kredytowej;
- termin ważności;
- długość okresu bezodsetkowego;
- wysokość oprocentowania na ewentualnych odsetkach;
- promocje towarzyszące.
Takie zestawienie pozwala na szybszą analizę produktów, a także ułatwia wybór. Czytelne opisy w formie kolumn pozwalają dodatkowo od razu sprawdzić, co ma dana oferta, a czego jej brakuje. To zdecydowanie przyspiesza i skraca poszukiwania najlepszej propozycji, tym bardziej, jeśli ktoś wie, czego oczekuje.
Warunki do otrzymania karty kredytowej
Podpisanie z bankiem umowy na kartę kredytową, podobnie jak w przypadku innych pożyczek, wiąże się ze spełnieniem pewnych warunków. Zazwyczaj związane są one ze zdolnością kredytową konsumenta, co daje placówce ogląd na jego sytuację finansową i pozwala ocenić, czy jest w stanie spłacić zaciągane zadłużenie.
Instytucja w ocenie zdolności kredytowej przygląda się takim kwestiom jak zarobki kredytobiorcy, wydatki, liczba osób na utrzymaniu, wielkość gospodarstwa, rodzaj umowy o pracę i zajmowane stanowisko, jego wiek, a także status cywilny. Pod uwagę jest także brana historia kredytowa, czyli wykaz spłat poprzednich zadłużeń i pożyczek.
Dodatkowe bonusy
Wiele osób chętniej wybiera oferty, które wiążą się z dodatkowymi bonusami. Dlatego banki oferują różnego typu profity. Zazwyczaj są to:
- korzystniejsze warunki umowy;
- nagrody pieniężne;
- nagrody rzeczowe.
Aby skorzystać z propozycji, należy spełnić określone warunki. Jednym z głównych jest jej wybór, a w przypadku karty kredytowej może to być minimalna ilość wykonanych transakcji o konkretnej wysokości, czy spłata zobowiązania w okresie bezodsetkowym.
Wraz ze spełnieniem poleceń do posiadacza karty trafia nagroda. Dzięki temu klienci, poza narzędziem, którego potrzebowali, otrzymują kolejne dodatki, które wpływają na polepszenie relacji między nimi a bankiem.
Jak korzystać z karty kredytowej?
Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która posiada określony limit pożyczkowy. Oznacza to, że można korzystać z dostępnych na niej środków i są one rodzajem kredytu, dodatkowym zastrzykiem gotówki do posiadanego budżetu.
Uproszczona forma pożyczki wymaga spłaty, co następuje w wyznaczonym w umowie terminie. Z racji tego, że jest to kredyt odnawialny, zazwyczaj wyznacza się konkretny okres, w którym należy uregulować długi.
Jeśli konsument spłaca zadłużenie w określonym czasie, ma on obowiązek zwrócić jedynie pieniądze, z których korzystał. Czas ten określa się mianem okresu bezodsetkowego – wtedy korzystanie z pożyczonych pieniędzy jest wręcz bezpłatne.
Okres spłaty trwa zazwyczaj 60 dni – pierwsze 30 to tzw. okres rozliczeniowy, z kolei kolejne dni to czas na spłatę zadłużenia. Ważne, by zachować w tym dokładność, ponieważ nawet jeden dzień opóźnienia umożliwia bankowi naliczenie ustawowych odsetek. Opóźnienia spłat mogą się również wiązać z nałożeniem kar.
Jak spłacić zadłużenie w terminie?
Spłacanie zadłużenia w terminie to kluczowy element posiadania karty kredytowej. Tylko dzięki konsekwencji i pilnowaniu terminów korzystanie z niej z zyskiem jest możliwe, a to najbardziej istotne dla klientów banku.
Gdy konsument potrafi uiścić opłaty w czasie bezodsetkowym, ma on w posiadaniu zapas na wydatki, uelastyczniający cały budżet, wręcz za darmo. To ogromna korzyść, szczególnie gdy pojawiają się nieoczekiwane koszty lub niezbędny jest natychmiastowy zastrzyk gotówki.
Aby móc spłacić dług w terminie, który gwarantuje zapożyczenie bez odsetek, należy zatroszczyć się o to, aby dokonywać wpłat w określonym czasie. Pomóc w tym mogą różne sposoby.
Zlecenia stałe
Jedno z popularniejszych rozwiązań na terminową spłatę karty to ustawienie zlecenia stałego z przelewem na konto kredytowe. Włączenie takiej opcji transakcji spowoduje, że określona ilość pieniędzy z jednego rachunku jest przekazywana na drugi, zawsze w tym samym dniu.
Przelewy wykonywane są automatycznie, dlatego nie trzeba martwić się o ich wykonanie zbyt późno. Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby na koncie, z którego wykonywano transakcję, znajdowała się wystarczająca ilość pieniędzy.
Spłaty w ratach
W posiadaniu karty kredytowej najważniejszy jest nie sposób jej spłaty, ale wyznaczony termin. Z tego powodu, jeśli jednorazowy przelew dużej ilości środków staje się niemożliwy lub stanowi za duże obciążenie budżetu, dług da się regulować ratalnie. Konsument może spłacać zobowiązanie w częściach, pamiętając, żeby zrealizować transakcję na przynajmniej minimalną część kredytu.
Spłaty całościowe
Kartę kredytową da się spłacić także ręcznie, pamiętając o regularnym wykonywaniu przelewów. Spłata długu odbywa się zwykłą wpłatą, którą można zrealizować przez aplikację mobilną lub serwis internetowy.
W celu uregulowania zaległości z bankiem należy wykonać przelew na specjalny rachunek kredytowy, który klient otrzyma wraz z podpisaniem umowy. W tym przypadku płatności najlepiej uregulować wystarczająco wcześnie, aby płatność została zaksięgowana w terminie bezodsetkowym.
[artykuł partnerski]