W ostatnich latach wiele mówi się o śladzie węglowym, zmianach klimatycznych i konieczności poprawy wydajności energetycznej. Dyskusja ta toczy się także w kontekście projektów blockchain, takich jak Ethereum. Kryptowaluty niejednokrotnie krytykowane były za wysokie zużycie energii związane z ich wydobyciem. Jedną z odpowiedzi na ten zarzut jest zmiana mechanizmu walidacji na proof-of-stake.
Czym jest mechanizm proof-of-stake?
Ethereum, czyli otwarta platforma oparta o blockchain, w 2022 r. zmieniła mechanizm konsensusu z proof-of-work na proof-of stake. Na czym polega ta zmiana? W modelu proof-of-work górnicy (miners) wystawiają kapitał na ryzyko poprzez zaangażowanie własnych zasobów sprzętowych (mocy obliczeniowej). W nowym modelu użytkownicy wchodzą w rolę walidatorów, zastawiając określoną kwotę w inteligentnym kontrakcie.
Zastaw na platformie Ethereum wynosi 32 ETH – kryptowalutę można nabyć na giełdzie kryptowalut, np. pod adresem https://exmo.com/pl/buy-ethereum. Ideą przyświecającą mechanizmowi proof-of-stake jest założenie, że zastaw może ulec zniszczeniu, jeżeli walidator naruszy ustalone zasady. Do zadań walidatora należy m.in. upewnienie się co do ważności nowych bloków w sieci blockchain i samodzielne kreowanie nowych bloków.
Dlaczego mechanizm proof-of-stake to przyszłość Ethereum?
Nieprzypadkowo uważa się, że przejście na proof-of-stake to rozwiązanie przyszłości. Ten algorytm konsensusu – w porównaniu do algorytmu proof-of-work – został udoskonalony. W rezultacie ma on szereg zalet.
Czym wyróżnia się mechanizm proof-of-stake:
- niższe zużycie energii – wydobywanie bloków wymaga niższego zużycia energii w porównaniu do wcześniej stosowanych rozwiązań;
- mniejsza elitarność – użytkownicy nie muszą dysponować sprzętem o dużej mocy obliczeniowej, aby stać się częścią środowiska;
- odporność na ataki 51% – polegają one na przejęciu kontroli nad większością mocy obliczeniowej w sieci, co daje możliwość wykorzystania jej do własnych celów.
Z uwagi na liczbę korzyści metoda proof-of-stake jest wykorzystywana coraz powszechniej – aktualnie stosuje ją wiele nowych sieci blockchain. Niektóre projekty z kolei, jak np. Ethereum czy Dogecoin (https://exmo.com/pl/buy-dogecoin), przechodzą z modelu proof-of-work właśnie na proof-of-stake.
Proof-of-stake – jak zarabiać na stakingu kryptowalut?
Użytkownicy posiadający kryptowaluty, których sieć blockchain działa w oparciu o proof-of-stake, mają szansę na zarobek – mowa o stakingu kryptowalut. Czym jest staking kryptowalut (np. ETH)? Odpowiedź na to pytanie wiąże się z rolą walidatorów. Blokując część posiadanych środków i dołączając kolejny blok transakcyjny, każdy walidator może liczyć na „wynagrodzenie” w postaci kryptowalut.
Wysokość odsetek otrzymanych za staking kryptowalut może się zmieniać w czasie i być uzależniona od wielu czynników. Wymienić wystarczy m.in. platformę czy bieżącą sytuację w sieci. Popularnym zjawiskiem jest, że wysokie odsetki są oferowane walidatorom biorącym udział w niszowych projektach. Z takimi projektami wiąże się jednak pewne ryzyko – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie się w popularny projekt, np. wspomnianą już platformę Ethereum.
[artykuł partnerski]lock