Kanalizacja sanitarna przez wielu mieszkańców traktowana jest jak drugi śmietnik. Ląduje w niej wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Efekt? Zatkane toalety, nieprzyjemny zapach, awarie sieci kanalizacyjnej, a w konsekwencji mniej wydana praca przepompowni i oczyszczalni ścieków.
Zakład Usług Wodno-Ściekowych w Słubicach, który w naszej gminie zajmuje się gospodarką wodno-ściekową, podkreśla, że wszyscy mamy wpływ na ograniczenia tworzących się zatorów i prawidłową pracę sieci kanalizacyjnej. Wystarczy, że wprowadzimy kilka nawyków, o których będziemy pamiętać przy korzystaniu z toalety.
- Do toalet powinny trafiać wyłącznie nieczystości i zużyty papier toaletowy – apeluje ZUWŚ. Wszystkie inne śmieci, w szczególności środki higieniczne, jak pampersy czy nawilżane chusteczki, w wodzie zwiększają swoją objętość, zatykają rury, owijają się na przewodach i urządzeniach sanitarnych.
Popularne wśród mieszkańców jest też wrzucanie do toalet resztek jedzenia. Dlaczego nie powinniśmy tego robić? - Resztki żywności są pożywką dla gryzoni, a niewykorzystane lekarstwa i chemia zatruwają środowisko – wyjaśnia ZUWŚ.
Czego NIE POWINNIŚMY wrzucać do WC i studzienek kanalizacji sanitarnej?
- nawilżanych chusteczek
- środków higienicznych
- wacików, patyczków do higieny uszu
- pampersów
- olejów, smarów i farb
- tłuszczów spożywczych
- włosów, sierści
- przeterminowanych lekarstw
- niedopałków papierosów
- Przyłącz się do dbania o środowisko! To proste i niezwykle skuteczne – apeluje ZUWŚ.