Prowadzenie własnego biznesu może być sposobem na generowanie satysfakcjonujących zarobków i nie tylko. Własna firma to także krok do dużej niezależności oraz swobody w działaniu. O czym powinien pamiętać początkujący przedsiębiorca i jak zacząć prowadzenie własnej firmy?
Pomysł na biznes i badanie rynku
Wiele osób marzy o własnym biznesie, który stanowi dla nich krok do niezależności i swobody w dysponowaniu swoim czasem. Bez wątpienia prowadzenie firmy wiąże się z mnóstwem szans i możliwości. Odpowiednio zarządzany biznes jest w stanie przynosić wysokie dochody oraz sprawiać dużą satysfakcję.
Nie należy jednak zapominać, że osiągnięcie sukcesu wymaga sporych nakładów pracy, czasu, a nierzadko również poświęcenia. Co więcej, początkujący przedsiębiorca musi mieć pomysł na swoją firmę oraz przemyślany plan działania, od którego wszystko się zaczyna.
Warto podkreślić, że pomysł nie jest to gwarantem sukcesu. Potrzebna jest jeszcze jego weryfikacja, a więc staranna obserwacja rynku, a w szczególności wybranego sektora, konkurencji oraz potencjalnej grupy docelowej. Innowacyjność i nieszablonowe myślenie to jedno, jednak jeszcze ważniejszą kwestią jest znalezienie swojej niszy, a więc grona odbiorców chętnych do skorzystania z danej usługi lub nabycia oferowanego produktu.
Przyszły przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie, kim są jego potencjalni klienci? Istotne są m.in. ich potrzeby, preferencje, możliwości finansowe czy nawet sposób, w jaki spędzają swój wolny czas.
Później pozostaje jeszcze analiza konkurencji, w tym jej asortymentu, oferowanych cen czy prowadzonych działań marketingowych. Informacje na ten temat oraz inne wskazówki dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej internauci znajdą w poradnikach o własnej firmie.
Warto jeszcze dodać, że własny biznes może przynosić dużo radości, jeśli będzie związany z zainteresowaniami przedsiębiorcy. Firma będąca owocem pasji jej właściciela ma większą szansę na odniesienie sukcesu. Wynika to, chociażby z tego, że przedsiębiorca ma szeroką wiedzę na temat oferowanego asortymentu czy usług, wobec czego może być postrzegany jako ekspert w swojej branży.
Podstawa własnej działalności, czyli solidny biznesplan
Podstawy funkcjonowania swojej firmy warto zawrzeć w biznesplanie. Dokument przyda się nie tylko do określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa czy wyznaczenia ścieżki rozwoju w przyszłości, ale i w przypadku ubiegania się o finansowanie zewnętrzne.
Biznesplan powinien zawierać charakterystykę planowanych działań i celów działalności firmy. Jest również przydatnym narzędziem podczas oceny rentowności danego przedsięwzięcia. Ponadto przyda się do bieżącego kontrolowania efektów wdrożonych działań i pozwoli sprawdzić, czy są one zgodne z wcześniejszymi założeniami.
Taki dokument można przygotować samodzielnie, np. korzystając z gotowych wzorów udostępnionych w sieci. Często instytucje zajmujące się dofinansowywaniem działalności nowych firm dysponują własnym wzorem biznesplanu, z którego warto skorzystać, ubiegając się o środki z ich strony. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty i zlecenie sporządzenia biznesplanu wykonawcy zewnętrznemu.
Własny biznes – wybór formy prawnej
Dopięcie niezbędnych formalności jest nieodzownym elementem startu własnego biznesu. Przede wszystkim przedsiębiorca musi zdecydować się na formę prawną swojej działalności, a następnie dokonać jej rejestracji. Na wstępie warto wspomnieć o tym, że nie każdy biznes będzie tego wymagał.
Działalność nierejestrowana może być korzystną opcją dla osób, które chcą prowadzić małą firmę i np. sprawdzić, jak będą czuć się w tej roli. W takiej sytuacji generowany miesięczny przychód nie może przekraczać 50% obowiązującej stawki wynagrodzenia minimalnego, a jeśli tak się stanie – przedsiębiorca jest zobowiązany do rejestracji działalności w CEIDG. Dużym plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności opłacania składek. Mowa tu zarówno o składkach na Fundusz Pracy, ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotne.
Z kolei w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najprostszej formy prawnej, dana osoba odpowiada za firmę swoim majątkiem. Jej prowadzenie wymaga wpisu do CEIDG. Obecnie wszystkie związane z tym formalności ograniczono do minimum, a JDG można zarejestrować online, jednocześnie nie ponosząc żadnych opłat. Taka forma będzie odpowiednia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Natomiast rejestracja spółki cywilnej wymaga co najmniej dwóch wspólników, wpisu każdego z nich do CEIDG oraz uzyskania numeru REGON. Pozostają jeszcze spółki kapitałowe i osobowe, które stanowią bardziej rozbudowaną formę i w odróżnieniu od wcześniej wymienionych – są odrębnym od wspólników podmiotem prawnym. Ich prowadzenie wymaga zadbania o większą ilość kwestii formalnych, w tym o wpis do KRS.
Pieniądze na start
Osoby, które nie dysponują wystarczającą ilością środków finansowych potrzebnych do prowadzenia własnego biznesu, mogą starać się o dofinansowanie zewnętrzne. Skąd wziąć pieniądze na start?
Jedną z opcji kierowanych do bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy są dotacje właśnie od tej instytucji. Aby się o nie ubiegać, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Oprócz tego wnioskowanie musi rozpocząć się przed rejestracją firmy.
Urząd pracy nie jest jedynym podmiotem, do którego można zwrócić się o wsparcie finansowe. Możliwe jest także ubieganie się o dotacje unijne, wnioskowanie o finansowanie przez Polski Fundusz Rozwoju czy o fundusze dla startupów.
Jeszcze inną możliwością jest pożyczka udzielana w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Pożyczki są kierowane do konkretnych grup, w tym m.in. studentów uczęszczających na ostatni rok studiów, zarejestrowanych bezrobotnych (przed osiągnięciem wieku emerytalnego) czy absolwentów uczelni i szkół wyższych (w okresie do 4 lat od zakończenia edukacji).