Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Soczewki

Soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych okularów, z której korzystają osoby z różnego rodzaju wadami wzroku. Kiedy warto się na nie zdecydować? Jakie są zalety i wady soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe - dla kogo?

Szkła kontaktowe dedykowane są pacjentom z różnego rodzaju wadami wzroku, jednak w szczególności powinny wybrać je osoby, których wada spowodowana jest stożkiem rogówki. Okazują się też bardzo pomocne w leczeniu niedowidzenia oraz w przypadku dużych wad, gdzie szkła okularowe są zwykle bardzo grube. Niemniej jednak bardzo chętnie sięgają po nie również osoby wykonujące niektóre zawody, na przykład pracownicy fizyczni, modele czy kucharze. Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się u pacjentów uprawiających różnego rodzaju sporty, gdyż nie zsuwają się w oczu, nie parują ani nie powodują dyskomfortu. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż nie zniekształcają obrazu, nie zawężają również pola widzenia.

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe, choć mają sporo zalet, nie są dobrym rozwiązaniem dla każdego. Powinni unikać ich pacjenci, u których występuje przewlekłe zapalenie spojówek. Nie są również zalecane w okresie nasilenia objawów alergii, zwłaszcza związanych z narządem wzroku. Podobnie w przypadku infekcji lepszym wyborem będą okulary. Niemniej jednak przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych mają zazwyczaj charakter okresowy. Przed ich zakupem warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku pojawienia się wymienionych schorzeń.

Wady soczewek kontaktowych

Nosząc szkła kontaktowe, bardzo istotne jest przestrzeganie zasad higieny związanych z ich zakładaniem, zdejmowaniem oraz przechowywaniem. Przed każdym dotknięciem soczewki należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować ręce. Nie można nosić ich dłużej, niż kilka, maksymalnie kilkanaście godzin na dobę, ponadto na noc zawsze trzeba je zdjąć. Wyjątek stanowią specjalne modele przeznaczone także do użytku nocą. Warto również dobrać odpowiedni płyn do soczewek. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku szkieł jednodniowych, jednak te należy wymienić po każdym użyciu. Wadą soczewek jest także ich cena, która przewyższa koszt zakupu okularów. 

Soczewki kontaktowe czy okulary - co wybrać?

Soczewki czy okulary - to pytanie zadaje sobie wiele osób, które muszą dobrać rozwiązanie odpowiednie dla swojej wady, aby widzieć wyraźnie. Soczewki kontaktowe jednodniowe to najwygodniejsza, lecz najdroższa opcja. Można więc wybrać modele, które nosi się dłużej, przestrzegając jednocześnie zasad higieny. Szkła z pewnością będą dobrą alternatywą dla osób ceniących sobie wygodę i komfort użytkowania. Powinny zdecydować się na nie także pacjenci, którzy na co dzień są bardzo aktywni. Jednocześnie warto pamiętać, że wybór pomiędzy soczewkami a okularami to kwestia indywidualna, którą należy omówić przede wszystkim ze swoim lekarzem okulistą. Zdecyduje on, czy w konkretnym przypadku soczewki będą dobrym rozwiązaniem, a także doradzi, jaki ich rodzaj sprawdzi się najlepiej. 

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.