Ból przewlekły często zmienia się w ciągu dnia, a u niektórych nasila się w nocy - ale dlaczego? Według najnowszych badań aż jedna na pięć osób dorosłych doświadcza przewlekłego bólu.
Osoby te zazwyczaj mają do czynienia z wahaniami bólu w ciągu dnia: czasami rano jest lepiej, a po południu gorzej, albo odwrotnie. Niektóre badania - poparte przez wielu cierpiących na ból przewlekły - sugerują, że ból przewlekły nasila się w nocy.
Co to jest ból przewlekły ?
Ból przewlekły definiuje się jako ból, który trwa co najmniej dwa do trzech miesięcy, często długo po tym, jak osoba odzyskała zdrowie po pierwotnym urazie lub chorobie. Ból może nawet stać się problemem na stałe. Może atakować pojedyncze stawy lub mięśnie albo dotyczyć tylko niektórych części ciała, takich jak plecy czy szyja. Ból przewlekły może być bardziej rozproszony w przypadku takich schorzeń jak zapalenie stawów czy fibromialgia. Objawy i nasilenie bólu przewlekłego są różne i mogą obejmować tępy ból, strzelanie, pieczenie, kłucie lub ból przypominający wstrząs elektryczny oraz uczucie mrowienia i drętwienia. www.topsuplementy.com
Dlaczego przewlekły ból może nasilać się w nocy ?
Istnieje kilka powodów, dla których ból może nasilać się w nocy. Głównym czynnikiem mogą być hormony. W nocy produkcja przeciwzapalnego hormonu - kortyzolu - jest najniższa.
Nowe badania sugerują również, że ból może podlegać rytmowi okołodobowemu, podobnie jak wewnętrzny zegar 24-godzinny organizmu, który reguluje nasz cykl snu i czuwania. To pomaga wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie regularnie odczuwają wyższy poziom bólu w pewnych okresach, np. w nocy. Nie ma dobrej pory na przewlekły ból, ale noc jest szczególnie problematyczna, ponieważ zakłóca sen. Niewystarczająca ilość snu wpływa na naszą zdolność do radzenia sobie z bólem. A problemy ze snem są powszechne wśród osób cierpiących na przewlekły ból. Co najmniej 50% osób z bezsennością (najczęściej diagnozowanym zaburzeniem snu) cierpi na ból przewlekły.
Bezsenność może prowadzić do braku snu, co zwiększa uwalnianie białek zwanych cytokinami, które biorą udział w odpowiedzi zapalnej organizmu i sprawiają, że ludzie są jeszcze bardziej wrażliwi na ból.
Jeśli ból w nocy nie daje Ci spać, wypróbuj poniższe strategie
Wykonaj rutynę relaksacyjną przed snem. Uspokajające przejście od gorączkowego dnia może pomóc przygotować ciało i umysł do snu. Poświęć co najmniej 20 minut przed snem na relaksację, która pomaga spowolnić pracę serca i oddychanie, obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów.
Stwórz zdrowe środowisko snu. Spraw, by Twoja sypialnia była jak najciemniejsza i chłodna. Zastanów się nad maszyną dźwiękową, która odtwarza relaksujący biały szum lub dźwięki natury. Używaj wygodnych poduszek i podpórek w miejscach, w których odczuwasz ból, np. pod kolanami, jeśli cierpisz na bóle pleców. Konsekwentne postępowanie i narzędzia, takie jak terapia poznawczo-behawioralna dla osób cierpiących na bezsenność, również mogą pomóc w poprawieniu jakości snu.
Osoby cierpiące na ból przewlekły często martwią się o to, kiedy ból się pojawi, co może dodatkowo zwiększyć stres i niepokój. Jeśli obawiasz się, że nie zaśniesz z powodu bólu, przypomnij sobie, że w przeszłości spałeś dobrze i możesz to zrobić ponownie. Jeśli przewlekły ból pojawia się w nocy, przypomnij sobie, że wkrótce zniknie, tak jak wcześniej. Trudno jest zmienić ten sposób myślenia, ale zaangażowanie się w bardziej pozytywne myślenie jest ważne w łagodzeniu bólu.
[artykuł partnerski]