Księga wieczysta online to odpowiednik tradycyjnej księgi wieczystej, który jest dostępny w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak do niej dotrzeć? W jakich sytuacjach warto zweryfikować treść księgi wieczystej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest elektroniczna księga wieczysta?
Elektroniczna księga wieczysta, to jak wspomniano we wstępie, odpowiednik drukowanej księgi wieczystej, który jest dostępny online. Elektroniczne księgi wieczyste funkcjonują w Polsce od 2003 roku, ponieważ właśnie wtedy rozpoczęto proces migracji ksiąg w wersji papierowej do systemu teleinformatycznego. Co istotne, po tej dacie wszystkie nowe księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w postaci elektronicznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem: https://ksiegawieczysta.net/co-to-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta/.
Jak zbudowany jest numer elektronicznej księgi wieczystej?
Zgodnie z polskim prawem elektroniczne księgi wieczyste są dokumentami jawnymi, co oznacza, że każdy może uzyskać do nich wgląd. Istotne jest jednak to, że aby go otrzymać należy dysponować numerem księgi wieczystej. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób jest on zbudowany, ponieważ w oznaczeniu tym zapisane są konkretne informacje. Składa się ono bowiem z trzech części, co wygląda następująco:
- pierwsza część numeru księgi wieczystej składa się z czterech znaków i stanowi oznaczenie symbolu (kodu wydziału) Sądu Rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta;
- druga część numeru to numer księgi wieczystej starej, prowadzonej w wersji papierowej, uzupełniony z przodu cyframi (zerami) w taki sposób, aby łącznie posiadał on osiem cyfr;
- trzecia część numeru księgi wieczystej stanowi jednocyfrowy numer kontrolny, który jest nadawany w sposób automatyczny.
Jak dotrzeć do elektronicznej księgi wieczystej?
Jak już wspomniano, dostęp do elektronicznej księgi wieczystej jest jawny, jednak wymaga posiadania jej numeru. Z reguły dysponuje nim wyłącznie właściciel danej nieruchomości, co teoretycznie utrudnia zweryfikowanie zapisów w księdze wieczystej. Warto jednak mieć świadomość, że ustalenie numeru księgi wieczystej nie stanowi większego problemu, ponieważ można to zrobić dzięki funkcjonalności internetowych, komercyjnych wyszukiwarek. Należy jedynie znać adres nieruchomości lub numer danej działki ewidencyjnej. Jego brak również nie stanowi problemu, ponieważ numer działki także można ustalić online, korzystając z interaktywnej mapy dostępnej na stronie Geoportal360.pl.
Kiedy warto zweryfikować treść księgi wieczystej? Z reguły zaleca się przeprowadzenie tej czynności w dwóch sytuacjach, a mianowicie w przypadku zainteresowania zakupem danej nieruchomości oraz w przypadku uczestnictwa w postępowaniu spadkowym, którego jest ona przedmiotem. Sprawdzenie księgi wieczystej pozwala bowiem zweryfikować stan prawny danej działki, czy mieszkania.
Podsumowując należy stwierdzić, że uzyskanie dostępu do elektronicznej księgi wieczystej nie stanowi problemu. Pozwala za to uniknąć ewentualnych konsekwencji, które mogłyby być skutkiem niezweryfikowania jej zapisów.
[artykuł partnerski]