Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marsz z pochodniami

Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska to od wielu lat dwie największe siły polityczne w Polsce. Spór między nimi toczy się nie tylko na szczeblu ogólnokrajowym, ale także lokalnym. Jego kolejna jego odsłona to wymiana „uprzejmości” między starostą słubickim Leszkiem Bajonem (PO) a burmistrzem Rzepina Sławomirem Dudzisem (PiS).

Poszło o organizację uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Rzepina zorganizował ją na placu przed ratuszem, wcześniej odbył się też przemarsz ulicami miasta. Relację można zobaczyć TUTAJ.

Jednymi z uczestników wydarzenia była młodzież ze szkół mundurowych, która w rękach trzymała pochodnie. I to właśnie do tego odniósł się starosta na swoim profilu w mediach społecznościowych. - PiSowski burmistrz Rzepina organizuje regularnie marsze młodzieży z pochodniami. Jak w faszystowskich Niemczech – napisał L. Bajon (wpis został już usunięty).

Na odpowiedź S. Dudzisa nie trzeba było długo czekać. - Przykro mi, że nawet święto patriotyczne będzie okazją do tak perfidnej i obrzydliwej polityki. Reakcja obecnego starosty słubickiego na starannie przygotowane przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Rzepinie uroczystości jest dla mnie powodem do ogromnego wstydu i smutku, że naszym powiatem kieruje taka osoba. Kolejny raz oświadczam, że nie będę brał udziału w tak parszywej formie kampanii politycznej. Panie starosto - może pan mnie obrażać i pisać co tylko ślina przyniesie panu na język, ale na atak w kierunku nauczycieli, uczniów i mieszkańców naszej gminy nie ma pan mojej zgody. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tak podniosłego wydarzenia - jestem z was bardzo dumny – napisał na swoim profilu burmistrz Rzepina.

Na wpisy obu polityków zareagowali też internauci. W zdecydowanej większości były to komentarze wspierające burmistrza, a krytykujące – często w bardzo dosadnych słowach – obecnego starostę.

- Myślę, że panu staroście przydałaby się porządna lekcja historii. Szkoda, że nie można katapultować go do czasów faszystowskich Niemiec... Nie opowiadałby wtedy takich bzdur – napisała Violetta Oleszczuk.  - Ta mowa nienawiści ze strony starosty. Wstyd i hańba. Do dymisji! – dodał Piotr Zackiewicz. - Czy pan zdaje sobie sprawę co oznaczają słowa faszystowskie Niemcy? Porównując do nich Polaków jest pan największą kanalią, kto pana wybrał na to stanowisko? - pytała Grażyna Humbala.

Głos zabrali także byli samorządowcy, m.in. była szefowa Powiatowego Urzędu Pracy, Genowefa Borowiak. - Tę obłudę, butę, poniżanie ludzi, lekceważenie pana starosty znamy nie od dziś, tylko lans się liczy – napisała.  O komentarz pokusił się także były starosta słubicki Andrzej Bycka. - Widoczna jest niedojrzałość płciowa i mentalna u pana starosty Bajona. Prawdziwy mężczyzna tak by nie napisał i nie myślał o Polakach – stwierdził.

A jakie jest wasze zdanie? Zapraszamy do komentowania.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Wiesław 2023-03-07 12:01
Od wczoraj czekałem na tę informację. Dziękuję redakcji za poruszenie tematu.

Tu nie ma co komentować. Kompromitacja starosty i tyle. Rada powinna go odwołać, ale wiadomo, że tego nie zrobią, bo rączka rączkę myje. Jakby miał honor sam podał by dymisję. :cry:
#2 GOsia_kb 2023-03-07 12:18
jestem za PO ale co zrobił ten pan wygląda na sabotaż!!! władze krajowe powinny się nim zająć jak najszybciej, za takie słowa traci się stołki!!
#3 vader 2023-03-07 15:01
niejaki Piotr Karp też kiedyś uroczystości wojskowe w Niemczech porównywał do przeszłości, a teraz pierwszy krytyk wpisu pana Bajona

coś chyba pamięć krótka :lol: :lol:

www.facebook.com/groups/553978098073580/posts/2279771672160872/
#4 Pirlo 2023-03-07 16:47
Na początku Dzień Dobry, gdyż dawno nie miałem okazji tutaj gościć :-)


Przechodząc jednak do rzeczy, czyli krótka odpowiedź na wpis użytkownika @Vader. Owszem, sposób w jaki pożegnano w roku 2021 w Berlinie kanclerz Merkel mógł ze strony polskiej budzić możliwie najgorsze skojarzenia. Tak sądziłem wówczas i tak też uważam obecnie. Żołnierze niemieccy stojący pod bronią, w pełnym rynsztunku i umundurowaniu, z charakterystycznymi kaskami oraz pochodniami nie mogli się dobrze kojarzyć - nie i koniec, choć zdaję sobie sprawę, iż jest to element niemieckiej tradycji.


I naprawdę uważam, że zakrawa na sporą ignorancję fakt, że ktoś na siłę stara szukać się tutaj podobieństw z rzepińskimi obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Obchodami, w których udział wzięli uczniowie klas mundurowych, nauczyciele i mieszkańcy, którzy tego dnia przyszli uczcić pamięć o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego.


W moim najgłębszym przekonaniu starosta Leszek Bajon powinien oficjalnie przeprosić za tę wyjątkowo niefortunną, a nade wszystko krzywdzącą wypowiedź, która dotknęła wielu mieszkańców Rzepina. Myślę, że takie obecnie są też oczekiwania.


Z mojej strony tym razem to wszystko. Pozdrawiam komentujących oraz czytelników portalu Słubice24.pl
#5 vader 2023-03-17 11:41
oo, widze że pan odpisał :-)

no ja się niestety nie zgodzę - dla niemców jak i dla polaków to była uroczystość patriotyczna

zresztą motyw z mundurami i pochodniami nie jest niczym nowym, wrecz powszechnym, także współcześnie

trzeba być historycznym ignorantem, aby nie widzieć, że praktycznie każdy naród ma takie motywy - żołnierze, skauci, harcerze, różne formacje zbrojne - często przy okazjach rocznic, pożegnań itd w ten sposób honorują dane wydarzenie

żeby było - nie bronie starosty bo to bęcwał i się nie popisał i tu się zgadzamy

ale u pana tradycyjnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więcej obiektywizmu życze niezależnie od (prawicowych) przekonań

dziękuję za glos, pozdrawiam

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.