Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
PIT 36l

Wielu Polaków powinno złożyć deklarację PIT 36l za 2022. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy mają też wątpliwości związane z tym rodzajem formularza ze względu na wprowadzony niedawno Polski Ład. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić najważniejsze szczegóły dotyczące PIT-36l i podatku liniowego w ogóle.

obraz 1

PIT 36l co to i kogo dotyczy?

Deklarację PIT 36L powinni złożyć wszyscy ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub uzyskali przychody ze specjalnej produkcji rolnej opodatkowanej podatkiem liniowym. Podatek liniowy zaś to forma fiskalna polegająca na tym, że przychody są opodatkowane stawką 19% niezależnie od wysokości zarobków. Aby móc z tego teraz skorzystać, trzeba było wcześniej złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym. W owym oświadczeniu trzeba było zadeklarować chęć przejścia na podatek liniowy lub kontynuowania działalności opartej na takiej formule. Ważne jest to, że nie można jej łączyć z dochodami, które mają inne źródła. W takim wypadku należy złożyć dodatkowe deklaracje PIT 36 albo PIT 37, PIT 28 lub PIT 16A. Rodzaj dokumentu oczywiście zależy od źródła dochodów, które nie są opodatkowane liniowo. W formularzu PIT 36L za to mogą Państwo ująć niepobrany podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych (mowa o nich w art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i zryczałtowany podatek od przychodów uzyskanych za granicą.

Jeśli chodzi o rozliczenie podatku z działów specjalnej produkcji rolnej, trzeba pamiętać o tym, iż ta gałąź gospodarki jest dobrze sprecyzowana przepisami prawa. Oznacza to, że tegoroczny PIT 36 l dotyczy wyłącznie następujących typów działalności rolnej:

- uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych

- uprawy grzybów i ich grzybni

- uprawy roślin metodą „in vitro”

- fermowej hodowli oraz chowu drobiu rzeźnego i nieśnego

- wylęgarni drobiu

- hodowli i chowu zwierząt futerkowych oraz laboratoryjnych

- hodowli dżdżownic, entomofagów lub jedwabników (ewentualnie wszystkich jednocześnie)

- prowadzenia pasiek

- hodowli i chowu innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym

Pamiętać muszą Państwo również o tym, że PIT36l może dotyczyć wspólników, którzy mają udziały w spółce niebędącej osobą prawną. Są to spółki cywilne, spółki jawne czy spółki partnerskie.

PIT 36l do kiedy trzeba rozliczyć?

Polski Ład wyznaczył wspólny deadline dla wszystkich podstawowych deklaracji PIT. W tym roku ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych przypada na 2 maja. Dotyczy to również podatków rozliczanych według zasady liniowej. Oczywiście to sytuacja wyjątkowa, ponieważ ostatni dzień kwietnia (standardowy termin) wypada w dzień ustawowo wolny od pracy. W związku z tym termin składania deklaracji PIT 2023 automatycznie się przedłużył. W przyszłym roku takiej sytuacji mieć już nie będziemy.

Ulgi w deklaracji PIT 36l

Szeroko zakrojone odliczenia w przypadku PIT 36L nie są możliwe. Podatek liniowy nie wiąże się też z możliwością korzystania z ulg. Są jednak pewne wyjątki, a mianowicie:

- odliczaniem składek ZUS

- ulga na działalność badawczo-rozwojową

- odliczenia darowizn na edukację i tych związanych z COVID-19

- odliczania składek na IKZE

- odliczenia strat podatkowych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne

Krótka instrukcja składania deklaracji PIT-36l online

Polski Ład nie zmienił zasad składania zeznania podatkowego poprzez internet lub dedykowany program komputerowy. W związku z tym mogą Państwo skorzystać z takich narzędzi w celu spełnienia swoich obowiązków fiskalnych. Program PIT w formie aplikacji zainstalowanej na danym urządzeniu lub na stronie WWW jest intuicyjny i prosty w obsłudze, co dotyczy również deklaracji PIT 36L. Trzeba się zatem zalogować, uzupełnić podstawowe dane osobowe, a następnie wybrać placówkę urzędu skarbowego odpowiednią dla swojego adresu. Wirtualny serwis podatkowy zawiera listę wszystkich urzędów i wystarczy tylko wskazać ten właściwy.

Następnie trzeba wybrać odpowiednią e-deklarację, których pełna lista również jest do dyspozycji podatnika. Uwaga: przypominamy, że jeśli Państwo chcą rozliczyć inne źródła dochodu niż te opodatkowane liniowo, należy później wybrać inny formularz i wypełnić go osobno. Wracając do PIT-36l, kreator deklaracji online samodzielnie podsumuje wszystkie wpisane dane. Będą to przychody i pokryte koszty, w tym kwoty przeznaczone na ZUS, a także wcześniej wspomniane ulgi, które ewentualnie zechcą Państwo odliczyć. W trakcie pracy można wszystko oczywiście na bieżąco modyfikować, jeśli zauważy się pomyłkę ze swojej strony. Aplikacja PIT online uwzględni zmiany automatycznie, niemniej zawsze warto kliknąć podgląd deklaracji. Tam Państwo zobaczą finalną wersję dokumentu, którą należy na koniec sprawdzić. Jeśli wszystko się zgadza, pozostaje wybór instytucji, na którą chcą Państwo przekazać 1% podatku dochodowego. Niektóre serwisy PIT mają gotową listę Organizacji Pożytku Publicznego, aczkolwiek zawsze istnieje możliwość wpisania instytucji według własnego uznania. Gotowe. PIT-36l online jest już wypełniony. Teraz wystarczy go wysłać do urzędu skarbowego, co najlepiej zrobić drogą elektroniczną. Taka opcja jest oczywiście dostępna w każdym kreatorze e-deklaracji.

obraz 2

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.