W okresie przedwakacyjnym, wiele osób stoi przed wyborem zaplanowania wypoczynku za granicą czy na terenie kraju. Niewątpliwie Polska stanowi równie ciekawe państwo do spędzenia urlopu, czego dowodem są tysiące przyjeżdżających, zagranicznych turystów. Jakie są zalety wakacji w Polsce? Jakie górskie miejscowości warto odwiedzić? Jakie nieoczywiste atrakcje wybrać nad Morzem Bałtyckim?
Dlaczego warto zaplanować wakacje w Polsce?
Wielu Polaków wyjeżdża na wakacje zagraniczne, zapominając o interesujących destynacjach na terenie kraju. Bowiem znaleźć tu można wiele nieodkrytych perełek. Wybranie wypoczynku w Polsce zmniejsza ryzyko poniesienia kosztów, np. upadku biura podróży, co po czasach pandemicznych jest bardzo możliwe. Kolejna zaletą są zdecydowanie mniejsze koszty wyjazdu. Aby zaoszczędzić na noclegu, warto kontaktować się bezpośrednio z właścicielami domków czy pensjonatów, aby uniknąć opłaty za pośrednictwo. Co więcej, nie trzeba martwić się przewalutowaniem oraz kwestiami związanmy z płaceniem kartą za granicą. Polska jest wymarzonym celem podróży dla miłośników kultury ludowej, mieszczańskiej, czy związanej z mniejszościami, np. Ormianami, Łemkami czy Kaszubami. Polska kuchnia obfituje w ciekawe smaki, charakterystyczne dla danych regionów. Na próżno szukać oscypka z żurawiną w jakimkolwiek europejskim kraju. Ostatnią zaletą jest brak konieczności pokonywania barier językowych. Jest to genialna opcja, dla osób, które wciąż uczą się języków obcych. Jakie miejsca w Polsce wybrać na wakacyjny wypoczynek?
Polskie góry - malownicze lokalizacje
Południe Polski cieszy się dużą popularnością nie tylko zimą, ale także latem. Turystów przyciąga świeże powietrze, natura, a także wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Jakie są najchętniej odwiedzane miejscowości?
Szczawnica
Uzdrowiskowe miasteczko położone u podnóża Pienin, nad potokiem Grajcarek. Już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Szczawnica jest najczęściej odwiedzana przez kuracjuszy, którzy w świeżym górskim powietrzu i wodach leczniczych, poszukują sposobu na poprawę zdrowia. Co więcej, odnaleźć tutaj można również miłośników górskich wędrówek. Najczęściej wybieranym górskim szczytem są Trzy Korony. Turyści z powodzeniem zdobywają wierzchołki Sokolicy czy Wysokiego Wierchu. W celach leczniczych trzeba odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych. Ponad to warto wybrać się na spacer promenadą nad Grajcarkiem lub na spływ Dunajcem.
Solina
Województwo podkarpacie jest znane przede wszystkim dzięki Bieszczadom. Jest to miejsce, które latem i jesienią przyciąga wielu turystów. Jedną z najpopularniejszych wiosek jest Solina czy Bóbrka, w której odnaleźć można urokliwe pensjonaty. Konieczną destynacją podczas pobytu w Bieszczadach jest Zapora Solińska. Jest to największy zespół elektrowni wodnych w Polsce. Na miejscu oferowane są liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Ponad to warto zobaczyć:
- Jezioro Solińskie,
- Port Solina,
- Uzdrowisko Polańczyk,
- Zalew Myczkowski.
Bieszczady znane są również z wielu górskich szlaków. Wśród najbardziej malowniczych szczytów wyróżnia się: Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską i Tarnicę.
Zakopane
Zakopane (noclegi proponujemy wybrać na stronie e-wczasy: noclegi Zakopane ) to najbardziej znana górska miejscowość w Polsce. Miasto położone u podnóża Tatr, przyciąga o każdej porze roku tysiące turystów. Większa część z nich przyciągają górskie szlaki o różnym stopniu trudności. Co więcej, jest to centrum podhalańskiej kultury, o czym świadczą liczne muzea m.in. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza czy Chałupa Gąsieniców Sobczaków. Dla młodszych i starszych miłośników przyrody ciekawą atrakcją może okazać się Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Pomorze - gdzie się wybrać?
Polskie morze jest bardzo dobrą alternatywą dla zagranicznych wycieczek. Nadmorskie miejscowości stanowią destynację miłośników aktywnego spędzania czasu, jak i potrzebujących odpoczynku i relaksu. Jakie pomorskie miasta warto zobaczyć?
Kołobrzeg
Kołobrzeg ( noclegi proponujemy wybrać na stronie e-wczasy: noclegi Kołobrzeg ) jest zaliczany do jednego z największych uzdrowisk w Polsce. W obrębie miasta znajduje się ponad 12 km wybrzeża. Ponad to można w nim odnaleźć wiele ośrodków spa&wellness czy też interesujące atrakcje. Wielbiciele historii powinni odwiedzić gotycki ratusz czy tez XV-wieczną Kamienicę Kupiecką. Wieczorem warto przespacerować się wzdłuż portu rybackiego. Będąc w Kołobrzegu warto poświęcić czas na rejs statkiem, pozwiedzanie Poczty Głównej czy Skansenu Morskiego.
Hel
Nadmorska miejscowość, określana mianem raju dla sportowców. Największą popularnością cieszy się windsurfing, kitesurfing, narty wodne czy wakeboarding. Ważnymi elementami są także: Muzeum Obrony Wybrzeża czy Muzeum Rybołówstwa. Dla najmłodszych ciekawym miejscem może okazać się latarnia morska lub fokarium.
Międzyzdroje
Miejscowość ta położona jest na największej polskiej wyspie - Wolin. Większej części społeczeństwa, miasto to kojarzy się z długa plażą i Aleją Gwiazd. Jednak można tam znaleźć wiele więcej interesujących atrakcji. Jedną z nich jest Kawcza Góra z malowniczym widokiem na Morze Bałtyckie. Co więcej warte zobaczenia są: molo, Woliński Park Narodowy, Jezioro Turkusowe oraz Oceanarium.
Polska jest miejscem pełnym unikatowych destynacji. Przez wielu rodaków jest bardzo niedoceniana. Jest jednak zdecydowanie warta zwiedzenia. Przekonaj się sam o malowniczości polskich krain!
[artykuł partnerski]