Rola wątroby w organizmie człowieka
Wątroba jest największym narządem w ludzkim organizmie. Pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu zdrowia. Produkuje i magazynuje żółć, enzym trawienny, komponenty odżywcze, hormony i witaminy. Wątroba jest również silną ochroną przed szkodliwymi substancjami, zarówno z otoczenia, jak i z wewnątrz organizmu. Jest zaangażowana w obróbkę materiału biologicznego, w tym wydalanie metabolitów, neutralizację toksyn i metabolizm hormonów. Wątroba również produkuje białka krwi, które są niezbędne do transportowania tlenu i składników odżywczych do innych tkanek i narządów. Ponadto wątroba jest zaangażowana w regulację poziomu cukru we krwi i produkcję cholesterolu.
Objawy problemów z wątrobą
- Ciemne zabarwienie moczu i/lub stolca
- Bóle brzucha i/lub nudności
- Żółtaczka
- Uczucie pełności lub ciężkości w prawym podżebrzu
- Bladość skóry i/lub spadek wagi
- Uczucie zmęczenia, senności
- Zmniejszony apetyt i zaparcia
- Wzdęcia i/lub biegunka
- Gorzki smak w ustach
- Swędząca skóra
Tabletki / leki regenerujące wątrobę
- Preparaty zawierające witaminy B – Witamina B jest ważna dla utrzymania zdrowia wątroby, ponieważ wspomaga proces odnowy komórek wątrobowych i ułatwia usuwanie toxinów z organizmu.
- Metionina – jest aminokwasem wykorzystywanym przez organizm do oczyszczania wątroby z toksyn i zapobiegającym tworzeniu się blizn.
- Żywice nagietka i mniszka lekarskiego – te dwie rośliny są bogate w substancje, które wspomagają regenerację wątroby. Są one stosowane w leczeniu schorzeń takich jak marskość wątroby, zapalenie wątroby i stłuszczenie wątroby.
- Cynk – jest mineralem, który może być przydatny w leczeniu chorób wątroby, ponieważ wspomaga produkcję enzymów i innych składników odpornościowych.
- Preparaty zawierające kurkuminę – kurkuma jest ziołem o wysokiej zdolności regenerowania wątroby. Oprócz tego ma właściwości przeciwzapalne i może obniżać poziom cholesterolu.
Dobre leki na wątrobę bez recepty
Leki na wątrobę bez recepty można stosować leki ziołowe, np. żółty kminek, mniszek lekarski, ostropest plamisty, dziurawiec, anyż, melisa lekarska, kurkuma i inne. Można też przyjmować suplementy diety zawierające wyciągi z tych ziół lub witaminy i składniki mineralne, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby (np. witamina B12, kwas alfa-liponowy, selen, flawonoidy, cynk).
Co na wątrobę oprócz leków?
1. Zdrowa dieta: unikanie lub ograniczanie cukru, tłuszczów nasyconych i mięsa, z dużą zawartością warzyw, owoców, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i pełnoziarnistych produktów zbożowych.
2. Aktywność fizyczna: regularne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności są korzystne dla zdrowia wątroby.
3. Ograniczenie spożycia alkoholu: zaleca się utrzymanie dziennego spożycia alkoholu poniżej 2 jednostek dla mężczyzn i 1 jednostki dla kobiet.
4. Suplementy diety: witaminy, np. B12 oraz kwas liponowy, zioła, takie jak ostropest plamisty, mięta pieprzowa i karczoch.
5. Ograniczenie stresu: stres może powodować uszkodzenia wątroby, więc ważne jest, aby ograniczać go poprzez odpowiednie techniki relaksacyjne lub medytacje.
[artykuł partnerski]