14 grudnia w murach Collegium Polonicum odbył się kolejny „Wieczorek z biografią”. Tym razem swoje poruszające historie opowiedzieli Alina i Jan Bukalscy oraz Helena Surmacz.
Wydarzenie zorganizowali wspólnie Związek Dzieci Wojny Oddział w Słubicach oraz Stowarzyszenie My Life. Finansowego wsparcia w ramach zadania pt. "Biografie pokolenia budowniczych Słubic - pamiętajmy o naszej historii" udzieliła gmina Słubice.
To już kolejne spotkanie z cyklu, w ramach którego członkowie związku dzielą się z lokalną społecznością swoimi historiami. Tym razem bohaterami wieczoru byli Jan i Alina Bukalscy oraz Helena Surmacz którzy czytali fragmenty swoich życiorysów, zdeponowanych w Archiwum Ludzkich Losów, działającym przy Collegium Polonicum.
- Widzę to, jak bardzo zmieniły się czasy. Kiedyś w ludziach była rodzinna miłość. Teraz wszyscy sobie zazdroszczą, jeden drugiego utopiłby w łyżce wody, nawet w rodzinie. Kiedyś były trudniejsze czasy, ale ludzie byli lepsi. Jeszcze z Górzycy pamiętam, jak któraś sąsiadka upiekła chleb, zanosiła innym, bo może ktoś nie ma. A teraz prawie nie znam sąsiadów – opowiadała pani Helena.
J. Bukalski opowiedział o swojej wieloletniej pracy w roli dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Słubicach, a jego żona o pracy w służbie zdrowia oraz o tym, jak kiedyś wyglądała życzliwa współpraca między ludźmi i pomoc innym.
Spotkanie moderowali Katarzyna Kochańska, Teresa Rukawisznikow oraz dr Krzysztof Wojciechowski. Wśród gości wydarzenia znaleźli się burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, Stanisław Gluza i Ferdynand Łukasik z Zarządu Głównego Związku Dzieci Wojny w Myśliborzu oraz dr Jarosław Palicki z Delegatury IPN w Gorzowie Wlkp. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie ze Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Słubicach.
Wydarzeniu towarzyszyła dodatkowa uroczystość. Władze zarządu głównego uhonorowały dwie osoby odznaczeniami za zasługi dla Dzieci Wojny. Katarzyna Kochańska (wieloletnia współpracowniczka naszej redakcji) otrzymała Krzyż Diamentowy, a dr Krzysztof Wojciechowski - Krzyż Rubinowy.
Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia. Autorem fotek jest Adam Czerneńko.