Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sezon narciarski

Listopadowe dni stają się coraz krótsze, a za oknem robi się coraz chłodniej. Jest to niepodważalny znak zbliżającej się zimy, a co za tym idzie, otwarcie sezonu narciarskiego. Częste wyjazdy na narty lub snowboard zbliżają się wielkimi krokami. Z tego powodu, turyści zmuszeni są do rezerwowania noclegów, znajdujących się w okolicy stoków oraz wykupowania wejściówek.

O czym należy pamiętać, przygotowując się do sezonu narciarskiego?

Dobry wyjazd nie opiera się tylko na zapewnieniu miejsca do spania podczas urlopu, ferii czy wolnego weekendu. Wszyscy amatorzy narciarstwa powinni się skrupulatnie przygotować do wyjazdu pod wieloma aspektami, takimi jak organizacja sprzętu na narty, wyposażenie się w odpowiednią odzież, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia i co najważniejsze, zadbanie o posiadanie dobrej kondycji zdrowotnej.

Przygotowanie organizmu

Każdy sport niesie za sobą pewne ryzyko doznania kontuzji czy urazu. W przypadku narciarstwa czy snowboardu, problem stanowi ich rzadkie uprawianie. W przypadku osób nie zażywających ruchu regularnie, może to sprawiać niemałe problemy z aparatem ruchu. Dlatego też, trening przygotowawczy powinien być niezbędnym elementem każdego wyjazdy na narty każdego miłośnika tego sportu. Przygotowanie to ma na celu obniżenie ryzyka wystąpienia urazów, jak i również w przypadku wypadku, szybszego powrotu do zdrowia. Najodpowiedniejszym czasem na przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego jest około jeden lub dwa miesiące przed wyjazdem. Nieprzygotowanie organizmu lub zbyt późne rozpoczęcie przygotowań może skutkować zbyt dużym obciążeniem na organizm, a co za tym idzie, jego zmęczeniem i frustracją.

Przygotowanie sprzętu na narty

Jeszcze przed wyjazdem, powinno się sprawdzić sprawność sprzętu na narty lub snowboard. Są to czynności, które można wykonać samodzielnie, lub powierzyć je osobom zajmującym się tym profesjonalnie. Konieczne jest dostosowanie sprzętu do poziomu zaawansowania użytkownika czy stylu jazdy. Niezwykle istotne jest także zadbanie o naostrzenie krawędzi nart, uzupełnienie ubytków w ślizgu, jak i regulowanie wiązań. 

W przypadku braku omawianego sprzętu, należy się w niego zaopatrzyć. Podczas wybierania sprzętu należy się kierować zdolnościami, gabarytami osoby, dla której będzie on przeznaczony, jak i również przeznaczeniem nart. Na rynku, do wyboru jest wiele rodzajów nart, takich jak gigantowe, slalomowe, długie, najpopularniejsze narty zjazdowe, czy biegowe. Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w pokrowce na narty, które znacznie ułatwią ich transport oraz przenoszenie z samochodu na stok.

sezonnarciarski20222023juzniedlugooczymmusiszpamietac

Przygotowanie odpowiedniej odzieży

Odzież narciarska powinna być przygotowana na szybko zmieniające się warunki pogodowe. Dlatego też, dobre będzie założenie kilku warstw ubrań. Podstawowym wyposażeniem narciarza jest wygodna bielizna termiczna, która zapewni organizmowi ciepło podczas zjazdów, a jednocześnie nie będzie krępowała ruchów. Na bieliznę można założyć warstwę odzieży polarowej, wełnianej, która będzie zapewniała komfort oraz ciepło. Niezbędnikiem są także skarpety narciarskie, które oprócz ciepła, zapewniają również odprowadzanie wilgoci, co znacznie zwiększa komfort użytkownika. Najbardziej zewnętrznymi elementami są niezastępowalne kurtka oraz spodnie narciarskie. Damskie kurtki narciarskie, męskie spodnie, czy dziecięce kombinezony narciarskie nie powinny być okryciem, które tylko atrakcyjnie wygląda. Przede wszystkim, powinny one być nieprzemakalne oraz chronić ciało przed wszelakimi warunkami atmosferycznymi.

Dodatkowe zabezpieczenia

Kask nie powinien być jedynym zabezpieczeniem narciarza przed wypadkami. Przed wyjazdem w góry, warto również pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego, które obejmuje polisę NNW. Ubezpieczenie to obejmuje koszty akcji ratunkowej, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, jak i OC. 

Nie jest to obowiązkowy element wyprawy na narty, aczkolwiek jest on w stanie bardzo dobrze pomóc, w przypadku kryzysowej sytuacji na stoku. 

 [artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.