28 października spółka Arle gGmbH z Frankfurtu oraz Fundacja Collegium Polonicum w Słubicach zapraszają na konferencję, panel dyskusyjny oraz wystawę "Bitwa pod Kunowicami - historia lokalna widziana globalnie". W programie przewidziano m.in. wykłady ekspertów i historyków.
Wydarzenie skupi się na bitwie pod Kunowicami, która miała miejsce 12 sierpnia 1759 roku i była jedną z największych bitew wojny siedmioletniej z miażdżącą klęską armii pruskiej.
Od ponad 12 lat bitwa jest przedmiotem badań archeologicznych prowadzonych przez Collegium Polonicum w Słubicach. Z pola bitwy odzyskano około 10 tysięcy eksponatów, z których wiele będzie można zobaczyć na wystawie towarzyszącej konferencji.
Wydarzenie będzie urozmaicone o pokaz repliki stroju pruskiego oraz wykłady ekspertów. Wśród prelegentów będą:
- dr hab. Grzegorz Podruczny, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który kierował badaniami archeologicznymi;
- dr Thomas Weißbrich, kierownik zbiorów militarnych Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie;
- Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie;
- Ryszarda Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Konferencję poprowadzi dr Kristiane Janeke z Muzeum Historii Wojskowej w Dreźnie.
Bitwa pod Kunowicami miała duże znaczenie historyczne w Europie. Z tego powodu eksperci z Niemiec i Polski oraz zaproszeni goście zaangażują się w dyskusję i postarają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie "Czy w Słubicach potrzebna jest placówka muzealno-edukacyjna, a przynajmniej wystawa o bitwie pod Kunowicami?". Do dyskusji włączą się przedstawiciele administracji, instytucji kulturalnych, historycy ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz mieszkańcy Dwumiasta.
Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu wszystkich chętnych. Wstęp jest bezpłatny, ale należy się wcześniej zgłosić drogą emailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 26 października. Wydarzenie będzie dwujęzyczne.
---
Dyskusja i konferencja są organizowane w ramach projektu“ Bitwa pod Kunowicami - historia globalna widziana lokalnie” i dofinansowane z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).