Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy

Byliście kiedyś w Górzycy lub okolicy? Wiecie, że można tu ciekawie spędzić czas obserwując przyrodę? Jest teraz dobra okazja poznać to miejsce bliżej – podczas Festiwalu Przyrodniczego Szumiące Trawy!

Górzyca leży na skraju doliny Odry (Lubuski Przełom Odry) i pradoliny, w której Warta uchodzi do Odry (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka). W niedalekiej okolicy są mokradła zamieszkane i odwiedzane przez tysiące ptaków, są pola i łąki żywiące jesienią i zimą wielkie stada żurawi i gęsi, są też nasłonecznione, ciepłe zbocza porośnięte rzadko spotykaną roślinnością. Są tu majestatyczne stare drzewa i piękne widoki rozpościerające się z wysoczyzny w ogrom doliny. Stąd liczne formy ochrony przyrody i działania lokalnych instytucji oraz organizacji przyrodniczych.

Aby przybliżyć to miejsce szerszej grupie odbiorców, Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych już po raz drugi organizuje Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy (ZOBACZ jak było w 2021 roku). Co ciekawego zaplanowano w tym roku w ramach festiwalu? Opowiedziała nam o tym prezeska fundacji Natalia Duer.

- W pierwszych dniach będziemy wędrowali po szkołach, przedszkolach i innych placówkach z warsztatami edukacyjnymi „Czytamy o przyrodzie”. Na zajęciach zajrzymy do książek przyrodniczych, przeczytamy ich fragmenty, pokażemy coś od siebie, porozmawiamy o nich z uczestnikami. Na koniec wspólnie wykonamy przyrodnicze zakładki do książek. Zakupione zestawy książek, które przedstawimy podczas zajęć, przekażemy odwiedzanym placówkom. Tak chcemy krzewić czytanie o przyrodzie i chęć zgłębiania jej tajemnic – opowiada N. Duer.

Finał festiwalu odbędzie się 17 września, kiedy to w parku przy ulicy Ogrodowej w Górzycy zaplanowano szereg ogólnodostępnych atrakcji. Będą warsztaty dla dzieci, rozmowy z ciekawymi gośćmi (ich sylwetki prezentujemy poniżej), a na koniec odbędzie się przyrodniczy spacer po parku i najbliższej okolicy.

W międzyczasie będzie można odwiedzić stoiska zaproszonych instytucji, organizacji przyrodniczych oraz twórców rękodzieła. Nie zabraknie gier, zabaw i konkursów o tematyce przyrodniczej. Będzie można zakupić bądź otrzymać liczne publikacje oraz produkty. - Przez cały czas trwania imprezy będzie można wziąć udział w Przyrodniczej Grze Terenowej. Do wygrania są atrakcyjne upominki - dodaje N. Duer.

Szczegółowy program minutowy na załączonym plakacie.

trawy 2022

Lista tegorocznych gości

Ania Jodełka – założycielka firmy “Jodełka- leśne warsztaty dla dzieci” oraz autorka książki pt. “Leśne warsztaty, poradnik dla nauczycieli, edukatorów i rodziców”. Od wielu lat towarzyszy dzieciom w ich wędrówce w głąb lasu i w głąb siebie. Jej przygoda zaczęła się w harcerstwie, gdzie nabierała pierwszych szlifów jako drużynowa i coraz bardziej wsiąkała w dzikie życie. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała pracując w Leśnym Przedszkolu oraz podczas letnich obozów w najpiękniejszych zakątkach Bieszczad. Do dziś spełnia się w roli nauczycielki oraz wychowawczyni, pracując z dziećmi i młodzieżą.

Paweł Pstrokoński – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze do prasy. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Nowe Książki” . Aktywnie włącza się też w działania związane z ochroną przyrody w Warszawie. Razem z oknówkami mieszka na warszawskim Żoliborzu. Jego książka „Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa” (wyd. Czarne, 2021) właśnie zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim „Planeta Izabelin” 2022.

Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, aktywista, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, autor książki „Betonoza”. Jest także członkiem zarządu Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

---

Festiwal Przyrodniczy Szumiące Trawy jest częścią projektu „Przyroda na zboczu doliny”, który Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych realizuje wspólnie ze Stacją Terenową Klubu Przyrodników – Muzeum Łąki w Owczarach. Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.