Nie bez powodu mówi się, że język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Oczywiście są takie, które są równie ciężkie do nauki dla obcokrajowców, jednak z całą pewnością można powiedzieć, że język polski sprawia trudności nawet rodakom. Nauka od wczesnych lat dzieciństwa opiera się na systemie szkolnictwa, które ze wszystkich sił stara się wytłumaczyć najpierw dzieciom, a potem nastolatkom, jak właściwie radzić sobie z niewyobrażalnie skomplikowaną gramatyką i jak interpretować literaturę - zarówno tę współczesną, jak i bardziej historyczną lub popularnonaukową.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by uczyć się w szkole
Często pokutuje przeświadczenie, że w szkole nie da się nauczyć niczego. Oczywiście jest to bardzo krzywdzące, szczególnie dla nauczycieli, którzy całe swoje życie poświęcili, by przekazywać wartościową dla siebie wiedzę innym.
Patrząc na to pod kątem dorosłego człowieka, warto sobie uświadomić, że zarówno system szkolnictwa, jak i same podręczniki nie są powodem braku wiedzy u społeczeństwa polskiego. Winą może być wiek, brak koncentracji, różne sytuacje jeszcze bardziej ją zmniejszające, czy chociażby pandemia. Jeżeli jednak przyjrzeć się uważniej materiałom, to większość z nich okazuje się bardzo wartościowa i być może odrobinę więcej zaangażowania pozwoliłoby wydobyć z tych materiałów nieco więcej wartościowej wiedzy.
Podręczniki szkolne nie są takie złe
Bardzo dobrym pomysłem, szczególnie dla osób łaknących większej ilości wiedzy, jest korzystanie z podręczników jako z drogowskazów w nauce. Zawsze można sięgać gdzie indziej po więcej, jednak ta podstawa w postaci podręczników szkolnych jest bardzo wartościowa.
Warto sięgnąć, chociażby po podręcznik "Ponad Słowami 1" czy też "Ponad słowami 2", które są świetnym przykładem wartościowego materiału do nauki. Różnego rodzaju serie proponowane uczniom przez nauczycieli, którzy chcą ich zachęcić do nauki, są również godne uwagi. Bardzo często okazuje się, że dobrą wiedzę mamy pod ręką i wcale nie trzeba długo i daleko szukać na własną rękę.
Nauka języka polskiego będzie znacznie prostsza, jeśli skorzystamy z tego, co mamy pod nosem. Po przerobieniu materiału podstawowego można sięgać dalej, ale warto sobie dać czas na wdrożenie tego, co jest pod ręką. Po jakimś czasie może się okazać, że nie był to wcale taki głupi pomysł, a nauka w szkole stanie się znacznie bardziej interesująca i przede wszystkim, budująca. Szybko można zauważyć, jak zainteresowanie przeradza się w pasję. Być może wcale nie jest to takie trudne.
[artykuł partnerski]