Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Webinar

Spotkania online, e-konferencje i inne wirtualne wydarzenia od lat są nieodłącznym elementem internetowego krajobrazu. Wybuch pandemii COVID-19 w jednej chwili zwielokrotnił zapotrzebowanie na takie formy komunikacji i udowodnił, że są pomocne i przydatne. Jednym z najpopularniejszych formatów eventów wirtualnych są webinary. Za pomocą webinarium można poprowadzić spotkanie biznesowe, kurs, szkolenie, trening albo prezentację produktową dla licznego grona osób. O tym, jak organizować wysokiej jakości angażujące webinary, które odbiorcy będą pamiętać na długo po ich zakończeniu, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest webinarium i czym różni się od wideokonferencji?

Webinar jest formą spotkania online, gdzie prowadzący występuje przed kamerą i/lub przedstawia prezentację multimedialną na dany temat, a wystąpienie to oglądają zainteresowani tym tematem odbiorcy. Webinary są organizowane w technologii webcast: to rodzaj audycji audio-wideo transmitowanej w Internecie. Dzięki narzędziom, które oferują platformy webinarowe, to zarazem pewna forma spotkania, podczas którego widzowie oraz prezenterzy mogą wchodzić z sobą w interakcje. Webinar to nie sama transmisja: uczestnicy mogą brać w nim aktywny udział, zadawać pytania, angażować się w dyskusje i dzielić się wrażeniami w czasie rzeczywistym. Można również udostępniać swój ekran, współpracować w grupach, udzielać odpowiedzi na pytania ankietowe, a także nagrywać konkretne transmisje z funkcją odtwarzania w późniejszym czasie. Choć terminy „webinar” i „wideokonferencja” są czasami używane zamiennie, nie należy ich ze sobą mylić. Podstawową różnicą jest liczba osób prowadzących wybrane spotkanie. Webinarium prowadzi zazwyczaj jedna lub kilka osób, a publiczność jedynie widzi i słyszy prezenterów. Z kolei wideokonferencja to rodzaj spotkania online, gdzie wszyscy uczestnicy widzą i słyszą się nawzajem.

Dlaczego warto robić webinary?

Webinary, podobnie jak inne wirtualne wydarzenia, dają możliwość dotarcia do bardzo dużej grupy odbiorców z całego świata. Główną zaletą webinarów jest fakt, że transmisję można oglądać z każdego miejsca na ziemi: z domu, z biura, z samochodu itd. Aby wziąć udział w spotkaniu, nie trzeba nigdzie jeździć – wystarczy komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Webinar to nowoczesna i skuteczna metoda przekazywania wiedzy, oferująca dziesiątki praktycznych zastosowań. Taki format umożliwia przesłanie materiałów osobom zgromadzonym w różnych lokalizacjach za pomocą transmisji danych audio i wideo z użyciem specjalnego oprogramowania. Rozwinięcie tematu organizacji webinarów znajduje się w artykule: https://bluplatform.io/co-to-webinar-i-webinarium-jak-zorganizowac-webinar/.

Jak przygotować się do webinaru?

Zanim podejmiemy się organizacji webinarium, musimy ustalić kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim określmy temat i cel spotkania. Temat e-seminarium powinien być interesujący i przydatny dla uczestników – nikt nie chce przecież tracić czasu na słuchanie o oczywistościach. Osoby zapisujące się na wydarzenie online oczekują ciekawych i w przejrzysty sposób podanych treści. Warto uzupełnić prezentację multimedialną o materiały do pobrania, ćwiczenia, quizy, testy, ankiety, sekcje Q&A czy rozmowy na czacie, co umożliwi prezentację treści w sposób aktywny i angażujący. Aby webinar się odbył i by można było osiągnąć jego cele, należy oczywiście przygotować odpowiedni sprzęt. Osoba prowadząca spotkanie musi być wyposażona w narzędzia umożliwiające przekazanie treści (np. kamery, mikrofony, interaktywne materiały dydaktyczne itd.). Kluczowym elementem przygotowania do webinarium jest wybór właściwej platformy do webinarów, czyli wirtualnej sali konferencyjnej, w której odbędzie się spotkanie. Webinar czy transmisję online można zorganizować samodzielnie lub we współpracy z firmą zewnętrzną (więcej na ten temat w artykule: https://www.wydarzeniaonline.pl/2022/04/30/organizacja-eventow-online-i-hybrydowych/).

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.