Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Kupując używany samochód, zwróć uwagę na jego przebieg. Parametr ten ma wpływ na wiele czynników, a także na cenę i atrakcyjność danego pojazdu. Dlatego tak ważne jest ustalenie faktycznego (i prawdziwego) przebiegu. O tym, jak do zrobić dowiesz się z niniejszego artykułu.

Niełatwo znaleźć na rynku wtórnym zadbany, sprawny i dostępny w okazyjnej cenie samochód. Jeśli taka oferta się pojawi, kupujący często podchodzą do niej z rezerwą. I słusznie, gdyż w branży można się natknąć na wielu nieuczciwych sprzedawców. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie sprawdzić przebieg interesującego nas auta.

Jak sprawdzić przebieg samochodu? Najpierw CEPiK

Najlepszym sposobem na sprawdzenie prawdziwego przebiegu samochodu jest skorzystanie z bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz sprawdzić przebieg auta bez wychodzenia z domu. Jedyne czego będziesz potrzebował to kilka ogólnie dostępnych informacji na temat danego pojazdu. Możesz je uzyskać od właściciela, a jeśli nie chce ich podać, to najprawdopodobniej ma coś do ukrycia.

Dane, których potrzebujesz to: numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji w Polsce. Gdy już je masz, wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i wpisz je w odpowiednie pola. Dzięki temu będziesz miał wgląd w ostatni zapisany podczas badań technicznych stan licznika. Jeśli nie różni się on znacznie od podanego w ogłoszeniu, to jest on prawdopodobnie autentyczny.

Na co jeszcze wpływa na przebieg samochodu i jak to sprawdzić?

Gdy kupujesz samochód, powinieneś także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, dzięki czemu będziesz w stanie ocenić faktyczny stan techniczny danego pojazdu. Uważnie powinieneś przyjrzeć się elementom wnętrza takim jak fotele, czy też kierownica. Jeśli są one zużyte bardziej, niż wskazuje na to przebieg auta, może oznaczać to, że licznik został cofnięty. A jeśli wyglądają na zbyt nowe, mogły być wymieniane np. po wypadku.

W przypadku nowszych modeli samochodów możesz udać się do ASO i sprawdzić wskazania sterowników oraz komputera pokładowego za pomocą oprogramowania diagnostycznego. Dzięki temu uzyskasz dane o tym, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo i czy w pamięci komputera nie ma zapisanych śladów, świadczących o poważnym wypadku lub innych uszkodzeniach.

Zwróć także uwagę na to, ilu właścicieli wpisanych jest w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jest ich dwóch, to przy sprzedaży auta powinni oni obecni obaj lub oboje złożyć podpisy na umowie. W innym przypadku taki dokument będzie nieważny, a Ty możesz mieć problem z zarejestrowaniem pojazdu na siebie.

Przebieg to nie wszystko - zadbaj też o te rzeczy

Poza przebiegiem i stanem technicznym auta warto sprawdzić, czy pojazd ma komplet dokumentów. Czyli nie tylko dowód rejestracyjny, ale także kartę pojazdu i ważne badania techniczne. W przypadku samochodów z instalacją LPG koniecznie sprawdź pozostały okres homologacji butli. Powinieneś także sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC. Taką informację też znajdziesz w bazie CEPiK. Brak OC może być kłopotliwy, bo nie możesz takim autem poruszać się po drogach publicznych od razu po zakupie.

Sprawdzanie przebiegu samochodu. Kilka słów na koniec

Jeżeli po sprawdzeniu przebiegu auta oraz jego stanu technicznego zdecydujesz się na jego zakup, musisz go ubezpieczyć. W tym celu zapraszamy Cię do odwiedzenia strony https://kalkulatory.link4.pl/moto/. W szybki sposób obliczysz składkę, dowiesz się o możliwościach dodatkowej ochrony oraz będziesz mógł zakupić polisę online. Odwiedź LINK4 i ubezpiecz swoje auto!

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.