Dwa lata temu nikt z nas nie spodziewał się, że losy świata potoczą się w taki sposób. Wizja masek noszonych na ulicach, ciągle zmieniających się przepisów i statystyki dotyczące umieralności wydawała nam się chorym snem scenarzystów filmowych. W pierwszym dniu pandemii wszyscy rzuciliśmy się do sklepów i robiliśmy zapasy jak w czasach wojny. Każdy z nas mierzył się wówczas z pewną mieszanką strachu i niedowierzania. Jednak dla seniorów była to sytuacja szczególnie trudna.
Jak opiekunka osób starszych Niemcy może zadbać w tych czasach o podopiecznego? Czy jej rola bardzo się zmieniła?
Rozmowy z seniorem w pracy opiekunki w języku niemieckim.
Przede wszystkim warto zrozumieć, że osobom w podeszłym wieku trudno jest się odnaleźć w świecie współczesnym. Pandemia jedynie spotęgowała ten efekt. Senior może nie do końca rozumieć informacje podawane w mediach. To może sprawiać, że będzie czuć narastające poczucie zagrożenia. Zwłaszcza wówczas, gdy wojna z ubiegłego wieku odcisnęła na nim swe piętno. Stare wspomnienia mogą rzutować na ogląd obecnej sytuacji.
Z tego względu podejmując legalne zatrudnienie w Niemczech, warto odświeżyć swój język niemiecki. Opiekunka osób starszych w Niemczech stanie się wówczas kimś w rodzaju tłumacza i informatora. Uspokoi seniora i przedstawi mu realistyczne spojrzenie na obecne zdarzenia.
Praca w opiece. Jak odwrócić uwagę podopiecznego od pandemii?
Jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 zadaniem opiekunek była aktywizacja swoich podopiecznych. O tym, na ile było to możliwe, decydował oczywiście stan zdrowia seniora. Aktywizacja może następować poprzez ciekawe zajęcia związane z zainteresowaniami starszej osoby, wspólne spacery, gry lub czytanie. To oczywiście tylko kilka przykładów.
Temat aktywizacji jest szczególnie ważny właśnie teraz. Wcześniej czas seniora zajmowało się w sposób interesujący, by wzbudzić w nim nieco radości życia i poprawić jego komfort psychiczny. Obecnie chodzi również o odwrócenie jego uwagi od smutnych myśli związanych z wydarzeniami na świecie.
Zdrowa dieta podczas opieki w Niemczech. Wskazania lekarza.
Podobnie jest z dietą. Praca dla opiekunek osób starszych już wcześniej wiązała się z przygotowywaniem posiłków dla seniora. Zapewnianie mu zdrowej, zbalansowanej diety wskazanej przez lekarza również było oczywistością. W tym momencie warto wzbogacić jadłospis o zdrową żywność, która zawiera witaminy wzmacniające odporność. W ten sposób opiekunka może wspomóc organizm zarówno swój, jak i podopiecznego.
Co powinnaś mieć pod ręką podczas pracy w Niemczech w opiece?
Przede wszystkim środki do dezynfekcji. Seniorzy nie są bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem niż inne osoby. Jednak ich organizm może radzić sobie z wirusem znacznie gorzej. Z tego względu częste mycie rąk, utrzymywanie ogólnej higieny i dezynfekowanie powierzchni jest teraz bardzo ważne.
Prócz tego miej w domu środki ochrony osobistej, takie jak maseczki i rękawiczki. Przydadzą się podczas samodzielnych i wspólnych wyjść.
Czy w pandemii pojawiają się oferty pracy dla opiekunek w Niemczech?
Tak, w tym zakresie nic się nie zmieniło. Niemieckie agencje nadal przeprowadzają w Polsce otwartą rekrutację. Oferują przy tym bardzo dobre wynagrodzenie, jeśli porównać je ze stawkami w naszym kraju. Prócz podstawowej pensji i rejestracji w niemieckim systemie emerytalnym, możesz liczyć na atrakcyjne premie.
Dobra agencja zapewni Ci podczas pracy w Niemczech kontakt z rezydentem, który mówi zarówno w niemieckim, jak i polskim języku. Otrzymasz też od niej numer, pod który możesz zadzwonić w razie trudności przez całą dobę.
Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych Niemcy? Sprawdź tę agencję.
Skoro w ofertach pracy nie zaszły drastyczne zmiany, szukając dla siebie posady, będziesz się mierzyć z tymi samymi trudnościami co opiekunki kilka lat temu. A to oznacza, że przede wszystkim będziesz szukać firmy, która działa legalnie i ma dobrą opinię wśród osób zatrudnionych. Porządną pracę w opiece znajdziesz na stronie Jobspricura.de/pl. Wypełnij znajdujący się na niej formularz aplikacyjny i umów się na rozmowę rekrutacyjną.
[artykuł partnerski]