Na całym świecie produkuje się coraz więcej żywności. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji i/lub przetwarzaniu artykułów spożywczych rozwijają się bardzo szybko i zajmują ważne miejsce w gospodarce zarówno Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem towarów na rynek trzeba jednak spełnić szereg wymagań związanych m.in. z bezpieczeństwem i jakością. Ponieważ mogą one być inne dla różnych rodzajów artykułów, każdy podmiot działający na rynku spożywczym powinien zwrócić opracować i wdrożyć odpowiedni system zapewnienia higieny.
Znaczenie systemu HACCP w sektorze spożywczym
Jednym z najważniejszych aspektów higienizacji w zakładach spożywczych jest stosowanie zasad systemu HACCP. Jest to zespół procedur i instrukcji, których należy przestrzegać na wszystkich etapach produkcji, przetwórstwa i dystrybucji aby uniknąć ewentualnych błędów związanych z jakością zdrowotną wyrobów. Opracowanie, wdrażanie i udoskonalanie metodyki HACCP umożliwia minimalizowanie ryzyka wystąpienia w artykułach spożywczych zagrożeń pochodzenia fizycznego, chemicznego i mikrobiologicznego. HACCP dostarcza jasnych, konkretnych instrukcji dotyczących wszystkich aspektów higieny w produkcji żywności. Umożliwia identyfikację realnych zagrożeń oraz precyzyjne wskazanie punktów procesu produkcji, które są krytyczne, tzn. mogą w nich wystąpić wyżej wymienione zagrożenia. Przy produkcji żywności należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących w danym zakładzie procedur postępowania wynikających z przyjętego systemu HACCP, a także stosować tzw. dobre praktyki higieniczne oraz dobre praktyki produkcyjne.
Akcesoria centralnych systemów mycia kodowane kolorami
Rozwiązaniem stosowanym we wszystkim gałęziach przemysłu spożywczego są tzw. centralne systemy mycia. Są to specjalne instalacje wykorzystywane wszędzie tam, gdzie priorytetem jest utrzymanie wysokiego reżimu sanitarnego. Dzięki odpowiednio skonstruowanej infrastrukturze system daje łatwy i wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Aby całkowicie wyeliminować możliwość zanieczyszczenia krzyżowego warto używać higienicznych węży myjących kodowanych kolorami (np. takich jak te zaprezentowane na stronie https://clean-access.com/oferta/weze-ultrahygienic-kodowane-kolorami/). Pozwala to stosować wąż w danym kolorze wyłącznie na terenie jednej strefy, co zapewnia najwyższy standard czystości. W zakładach przemysłu spożywczego wykorzystuje się wiele innych akcesoriów kodowanych kolorami umożliwiających osiągnięcie jeszcze większej kontroli i nadzoru nad procesami. W celu zmniejszenia zagrożeń w całym zakładzie można wprowadzić np. oznaczone systemem kolorów ręczne narzędzia utrzymania higieny czy włókninowe czyściwa przemysłowe.
Odzież ochronna dla przemysłu spożywczego
Faktem jest, że cała produkcja żywności obarczona jest ryzykiem zanieczyszczenia produktów substancjami obcymi różnego pochodzenia. Ponieważ w zakładach przemysłu spożywczego jednym ze źródeł takich zagrożeń jest personel (zanieczyszczenia mogą być przenoszone na i z pracowników), na bezpieczeństwo i jakość artykułów wpływa również higiena pracowników. Praktyką pozwalającą skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym jest noszenie przez osoby uczestniczące w procesach mycia, czyszczenia i dezynfekcji odpowiedniego ubioru. Podstawowymi środkami ochrony osobistej są wysokiej jakości fartuchy oraz ubrania wodoochronne, np. długie kurtki i spodnie na szelkach (zobacz przykłady: https://clean-access.com/oferta/ubrania-wodoochronne/).
Higieniczne akcesoria biurowe
Zasady higieny i bezpieczeństwa należy stosować zarówno na obszarach produkcyjnych, jak i w pomieszczeniach biurowych. W przestrzeniach biurowych doskonale sprawdzają się akcesoria ze stali nierdzewnej (np. kosze, podkładki, klipsy, półki na segregatory, uchwyty na przybory do pisania itp., zobacz: https://clean-access.com/oferta/wyposazenie-biurowe/), które są bardzo wytrzymałe i łatwe do zdezynfekowania za pomocą dostępnych środków.
[artykuł partnerski]