Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Otwarcie farmy wiatrowej

Na tę inwestycję gmina Górzyca czekała… 15 lat. 10 listopada pod Radówkiem z pompą otwarto farmę wiatrową. W uroczystości oprócz przedstawicieli lokalnych i regionalnych władz wziął udział marszałek senatu Tomasz Grodzki. 

Za inwestycją stoi francuski koncern energetyczny EDF (a konkretnie jego polska spółka). Na okolicznych polach wokół miejscowości powstało łącznie 12 platform wiatrowych, każda o mocy 2 megawatów. - Daje to mniej więcej 80 gigawatogodzin rocznie, co pozwoli na wytworzenie prądu dla 40 tysięcy gospodarstw – informuje Starostwo Powiatowe w Słubicach.

Jak opowiada gospodarz terenu, wójt Górzycy Robert Stolarski, pierwsze przymiarki do budowy pod Radówkiem turbin wiatrowych zaczęły się 15 lat temu.

- Pierwotnie miała je budować spółka Starke Wind, ale z powodów kłopotów finansowych nie była w stanie dokończyć inwestycji. Wiele lat trwały też rozmaite procedury administracyjne. Ostatecznie przedsięwzięcie przejął EDF i w październiku 2020 roku rozpoczął stawianie pierwszych turbin – wyjaśnia nasz rozmówca.

Powstanie farmy oznacza dla Górzycy konkretne korzyści. Wg szacunkowych wyliczeń, co roku do budżetu gminy będzie wpływać ponad 800 tys. zł rocznie z tytułu podatku od nieruchomości. Finanse to jednak nie wszystko. – EDF zadbał też o lokalną społeczność. Wybudował drogę do Radówka czy wspomógł lokalną Ochotniczą Straż Pożarną. Liczymy, że ta współpraca będzie kontynuowana w przyszłości – dodaje R. Stolarski.

Jak wyliczył inwestor, farma pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 70 tysięcy ton w skali roku. Na ten właśnie aspekt „zielonej energii” zwracał uwagę marszałek senatu.

- Mam nadzieję, że zdają sobie państwo sprawę z tego, w jak ważnym wydarzeniu uczestniczycie. Ma to znaczenie zwłaszcza dziś, kiedy od katastrofy klimatycznej dzielą nas już nie przysłowiowe godziny, lecz minuty – mówił T. Grodzki do zgromadzonych.

Jak podaje słubickie starostwo, cała inwestycja kosztowała 140 mln zł.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.