Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sprawdzian

Bez wątpienia każdy z nas wie, że nauka na bieżąco daje najlepsze rezultaty i jest najskuteczniejszą metodą w zapamiętywaniu materiału z wielu przedmiotów. Przeprowadzone zostały liczne badania, które potwierdzają tezę, że nauka mniej obszernych partii w regularnych odstępach czasu jest o wiele bardziej efektywna. Z resztą, na pewno sami możemy zauważyć to na sobie, że mając całą górę podręczników, które musimy przestudiować do zbliżającego się testu wiedzy trudniej jest nam się za to zabrać. Mnogość informacji sprawia, że nauka bywa często męcząca i nużąca. Co więcej, nawet mimo wykucia wszystkiego na blachę zazwyczaj duża część z tych informacji za jakiś czas ulatuje z naszej głowy. Z uwagi na to, warto systematycznie przysiadać do książek i pogłębiać swoją wiedzę. Taki nawyk przyda nam się nie tylko w okresie szkolnym, ale przełoży się na naukę podczas całego życia. Przed samym sprawdzianem oczywiście nie obędzie się bez porządnej powtórki wymaganego materiału. Dzięki temu, jeszcze bardziej utrwalimy sobie zdobytą wiedzę, a to w konsekwencji przełoży się na dobrą ocenę z testu. Jednak oprócz ogólnych zasad, które znacznie ułatwiają naukę warto znać także konkretne metody, które wpłyną na tą skuteczność.

Po pierwsze, fiszki

Fiszki to z pewnością pojęcie, z którym spotkała się większość z nas. Najczęściej wykorzystujemy je podczas przyswajania słówek z obcych języków, a w szczególności z angielskiego. Nic w tym dziwnego, ta metoda rzeczywiście rewelacyjnie utrwala wiedzę i pozwala zachować ją na dłużej. A skoro jest tak skuteczna, warto wykorzystać jej zalety także w przypadku innych przedmiotów. Forma fiszek pozwala na efektywną naukę licznych definicji, wzorów, dat czy wielu innych zagadnień. Elastyczność tej metody pozwala nam grupować pojęcia na te, które już opanowaliśmy oraz te, nad którymi musimy jeszcze popracować. Im częściej będziemy powtarzać, tym więcej informacji pozostanie w naszych głowach i to nie tylko do momentu zakończenia sprawdzianu. Możemy wykonać je samodzielnie w tradycyjnej, papierowej formie zapisując ręcznie obie strony karteczki, albo wykorzystać w tym celu nowe rozwiązania. Fiszki dotyczące każdego przedmiotu oferuje między innymi platforma edukacyjna dlaucznia.pl.

Po drugie, quizy

Drugim, z najbardziej efektywnych, ale zarazem przyjemnych sposobów, są wszelkiego rodzaju quizy. Pomagają one skutecznie powtórzyć część lub całość materiału przed sprawdzianem. Co więcej, jeśli nauczyciel będzie weryfikował wiedzę w formie testu, nasza sytuacja będzie bardzo korzystna, ponieważ będziemy przygotowani na przeróżne pytania, które mogą być zbliżone do tych, które rozwiązywaliśmy w domu. Tak jak w przypadku poprzedniej metody, tutaj również możemy wykonać je sami, najlepiej w formie elektronicznej, gdzie losowo będą nam wyświetlane pytania. Jednak przygotowanie takich zestawów może być dość czasochłonne, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zniechęcenia. Z uwagi to, warto zajrzeć na platformę edukacyjną dlaucznia.pl, gdzie otrzymamy gotowe zestawy pytań dotyczące każdego tematu w obrębie konkretnych przedmiotów.

Po trzecie, wizualne powtarzanie

Większość społeczeństwa jest klasyfikowana jako wzrokowcy, co oznacza, że znacznie skuteczniej przyswajamy wiedzę w formie wizualnej. Składają się na nią obrazki, wykresy czy grafy. Z uwagi na to, powstały materiały, które łączą wszystkie te rzeczy w jedną i nazywane są infografikami. Jak sama nazwa mówi, przekazują one wiadomości w graficznej formie przy jak najmniejszym wykorzystaniu tekstu. Możemy więc na nich spotkać rysunki, ikonki czy wykresy przedstawiające dane. Dzięki temu, materiały te nie służą do czytania, a raczej przeglądania, co sprawia, że nasz mózg może przyswoić większą ilość wiedzy. W konsekwencji również powtórki do sprawdzianów są o wiele prostsze i skuteczniejsze. Jednak pamiętajmy, że samodzielne tworzenie ich wymaga dość dużo czasu, dlatego warto skorzystać z tych już gotowych i dostępnych na platforma edukacyjna dlaucznia.pl.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.