1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych, już po raz ósmy odbędzie się Spacer Pojednania. Będzie okazja odwiedzić cmentarz komunalny w Słubicach i posłuchać ciekawostek o polsko-niemieckiej historii.
Spacer Pojednania to cykliczne wydarzenie zainicjowane przed laty przez historyka Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą i Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego. Rok temu nie doszło do skutku z powodów pandemii.
W tym roku „spacerowicze” spotkają się 1 listopada o godz. 17 przed kościołem NMP Królowej Polski i stamtąd ruszą pieszo na cmentarz komunalny przy ul. Sportowej.
- Podczas spaceru będzie mowa o m.in. historii tejże nekropolii, dawnej kaplicy, tzw. domu ogrodnika, polskich tradycjach związanych z dniem Wszystkich Świętych i różnicach z ewangelicką Niedzielą Zmarłych – opowiada R. Semik.
Tematem przewodnim tegorocznego spaceru będą odwiedziny mogił słubickich weteranów, których miejsca pochówku trafiły w tym roku do tzw. ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski. Wśród nich jest grób m.in. Zenona Szemisa, pierwszego lekarza powojennych Słubic (więcej o tym w osobnym materiale).
Podczas spaceru będzie też okazja, aby odwiedzić lapidarium przedwojennych tablic nagrobnych, które latem ubiegłego roku doczekało się dodatkowych prac porządkowych.
Spacer tradycyjnie poprowadzi R. Semik. Wybierając się na cmentarz warto wziąć ze sobą znicze, latarki oraz lampiony. Udział w wydarzeniu jak zwykle jest bezpłatny.