Budowa domu jest przedsięwzięciem wieloetapowym i długotrwałym. Poczynając od kupna działki, po projekt i pozwolenia oraz sam etap wznoszenia budynku. Gdy formalności są już załatwione, a ekipa budowlana wybrana, przychodzi czas na zakup materiałów budowlanych. Przy obecnej tendencji wzrostowej cen materiałów budowlanych bardzo istotne jest precyzyjne obliczenie ilości niezbędnej do budowy domu. Jednym z głównych składowych domu są jego ściany. Dlatego bardzo często pojawia się pytanie ile pustaków potrzebujemy na budowę domu. Poniżej przedstawiamy jak obliczyć liczbę pustaków niezbędnych do budowy domu.
Ile pustaków potrzebujemy na budowę domu?-Jak to obliczyć
Do obliczenia liczby pustaków niezbędnych na budowę domu niezbędny jest jego projekt, a dokładniej kopia rzutów kondygnacji oraz przekrój. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć na projekcie grubsze ściany zewnętrzne oraz cieńsze ściany wewnętrzne- działowe. Następnie na podstawie wymiarów z projektu lub przy pomocy linijki należy zliczyć bieżącą długość ścian łącznie z otworami na okna i drzwi. Kolejny krok to odczytanie wysokości ścian. W przypadku ścian wewnętrznych należy uwzględnić warstwę posadzki oraz ewentualne sufity podwieszane. Znając długość i wysokość ścian oba wymiary mnożymy uzyskując powierzchnię ścian. Na tym etapie należy odjąć powierzchnię otworów na drzwi oraz okna. W ten sposób uzyskujemy faktyczną powierzchnię ścian. Każdy producent pustaków powinien posiadać informację o liczbie pustaków niezbędnych na wymurowanie metra kwadratowego ściany. Pomnożenie jej przez obliczoną powierzchnię ścian pozwoli uzyskać nam odpowiedz ile pustaków potrzebujemy na budowę domu.
Budując dom warto zwrócić uwagę na nowoczesne technologie wykorzystujące siłę natury. Pozwalają one zdecydowanie obniżyć koszt eksploatacji domu oraz podnieść komfort życia. Przykładem takich rozwiązań są panele fotowoltaiczne, pompa ciepła czy przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Ostatnia z wymienionych stanowi alternatywę dla szamb. Przydomowe oczyszczalnie ścieków charakteryzują się wysoką efektywnością, a wszystko za sprawą obecnych w nich mikroorganizmów głównie bakterii, które oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości. Taką wodę można wykorzystać do podlewania trawnika lub drzew i krzewów ozdobnych. Ponadto przydomowe oczyszczalnie charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Roczny koszt eksploatacji własnej oczyszczalni to wydatek kilkuset złoty. Wynika to z faktu, że przydomowa oczyszczalnia wymaga wyboru osadu nadmiernego 1-2 razy na rok, a nie jak ma to miejsce w przypadku szamb 1-2 razy w miesiącu. Warunkiem taniej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest brak wystąpienia awarii. Dlatego decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni warto wybrać sprawdzone rozwiązanie. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV dostępna jest na rynku polskim od 15 lat co owocowało zamontowaniem około 25 tysięcy urządzeń. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.
[artykuł partnerski]