Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Viadrina

Dokładnie 30 lat temu, 15 lipca 1991 roku, podpisano akt założycielski Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Przez najbliższe kilka miesięcy nasi sąsiedzi będą świętować ten okrągły jubileusz – zaplanowano szereg wystaw, wykładów i prezentacji. 

Choć sam akt założycielski podpisano właśnie 15 lipca 1991 roku, to uroczysta ceremonia z udziałem ok. 400 zaproszonych gości odbyła się 6 września. A już kilkanaście miesięcy później, w październiku 1992 roku, rozpoczął się pierwszy rok akademicki. 460 studentek i studentów podjęło studia na dwóch pierwszych wydziałach - prawie i ekonomii.

Warto przy tym zaznaczyć, że tradycja akademicka we Frankfurcie jest znacznie starsza i sięga początków XVI wieku. W 1506 roku powstał nad Odrą "Universitas Francofurtensis", pierwszy brandenburski uniwersytet krajowy. Zamknięto go w 1811 roku i przeniesiono do dzisiejszego Wrocławia. 180 lat później Frankfurt nad Odrą ponownie stał się miastem uniwersyteckim.

Dyskusja na inaugurację

Jakie było minione 30-lecie dla Viadriny? Była o tym mowa podczas dyskusji panelowej pt. „30 lat Uniwersytetu Europejskiego – rola Viadriny w nauce i społeczeństwie”, która odbyła się dzisiaj z okazji jubileuszu.

Transmisję wraz z polskim tłumaczeniem można obejrzeć poniżej.

Program obchodów

Dyskusja to pierwsze z wielu wydarzeń, które zaplanowano z okazji jubileuszu. Potrwają one przez kilka najbliższych miesięcy, od lipca aż do października. Będą dotyczyć zarówno 30-letniej historii Viadriny, jak i przyszłej roli uczelni, związanej z wyzwaniami społecznymi i kulturowymi współczesnego świata, szczególnie na polsko-niemieckim pograniczu.

Zwieńczeniem obchodów będzie zjazd absolwentów. W ramach obchodów zaplanowano także otwarcie auli Collegium Polonicum, wyremontowanej po pożarze.

Szczegółowy program można zobaczyć TUTAJ.

Historia na fotografiach

Chcąc bliżej poznać 30-letnią historię uczelni, warto zajrzeć do wystawy, którą przygotowano w internecie. „Historia Viadriny do odkrywania i wspominania” to zbiór fotografii z różnych okresów wraz z opisami, które przedstawiają najważniejsze momenty z życia uczelni.

Wystawę w wersji online można obejrzeć TUTAJ. Jest także dostępna w bardziej tradycyjnej formie. 14 wielkoformatowych banerów zawierających blisko 600 fotografii stanęło w budynku głównym Viadriny przy Große Scharrnstraße 59.

List od burmistrza

O jubileuszu Viadriny pamiętały też władze Słubic. Burmistrz Mariusz Olejniczak napisał list gratulacyjny do prezydent Viadriny prof. Julii von Blumenthal.

- Viadrina stała się ważnym w Europie miejscem kształcenia i badań oraz interkulturowego dialogu. Zjednoczona w różnorodności uczy, w jaki sposób trzeba bronić wspólnych wartości: wolności, pokoju i solidarności w Unii Europejskiej tworzonej przez różne kultury i narody – czytamy w liście.

---

Więcej informacji o jubileuszu i historii Viadriny można znaleźć na specjalnie stronie internetowej przygotowanej przez uczelnię. Zapraszamy do jej odwiedzenia.

www.europa-uni.de/pl/struktur/unileitung/pressestelle/30jahre/index.html

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.