Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Poczdam

Frankfurt nad Odrą chciałby zostać gospodarzem Centrum Przyszłości Jedności Niemiec i Transformacji Europejskiej. To duże przedsięwzięcie, finansowane przez rząd federalny. O jego lokalizacji zadecyduje konkurs. Władze Słubic wspierają naszych sąsiadów w tych staraniach. 

Czym ma być wspomniane centrum? Przede wszystkim miejscem badań naukowych nad transformacją w odniesieniu do Niemiec oraz Europy Wschodniej i Środkowej, ale także stale zmieniającą się galerią sztuki oraz obszerną przestrzenią wymiany i spotkań.

O koncepcji budowy centrum dowiedzieliśmy się więcej 16 czerwca, gdy w Berlinie spotkali się członkowie grupy roboczej, powołanej przez rząd federalny. W jej składzie jest m.in. były premier Brandenburgii Matthias Platzeck. Przedstawiciele grupy oznajmili, że niemiecki Bundestag zajmie się tematem centrum 7 lipca.

Frankfurt idealnym kandydatem?

O tym, w którym mieście powstanie, zadecyduje specjalny konkurs, który będzie ogłoszony jeszcze w tym roku. Sam koszty budowy centrum szacowany jest na około 200 mln euro, a roczny budżet ma wynosić około 43 mln euro. Centrum będzie miało status instytucji federalnej i będzie finansowane przez rząd Niemiec.

Władze Frankfurtu nad Odrą chciałyby, żeby placówka powstała właśnie w ich mieście. – Naszym zdaniem na obszarze byłej NRD jest wiele miast, które spełniają kryteria konkursu, ale tylko jedno może to uczynić w pełni: Frankfurt nad Odrą – uważa nadburmistrz Rene Wilke. – Dlatego w ofensywny sposób przystępujemy do konkursu i chcemy być pierwszym miastem, które uzasadnia swoją kandydaturę – dodaje.

Wsparcie od Słubic

17 czerwca Rada Miejska we Frankfurcie podjęła uchwałą o poparciu tej idei (jest to warunek niezbędny do udziału w konkursie), a dzień później w parlamencie Brandenburgii w Poczdamie odbyły się spotkanie i konferencja prasowa, na którym dr Manja Schüle, minister nauki i kultury Brandenburgii, także wyraziła swoje poparcie dla Frankfurtu.

Na tym spotkaniu był również obecny burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, który uważa, że ulokowanie centrum we Frankfurcie, tuż przy moście łączącym oba miasta, jest bardzo dobrym pomysłem.

Jeszcze do niedawna Frankfurt nad Odrą był miastem na peryferiach, dziś znajduje się w środku zjednoczonej Europy. Razem ze Słubicami, tworzy dwumiasto, ściśle powiązane politycznie, gospodarczo a także poprzez relacje między ludźmi. Razem żyjemy i pracujemy w duchu idei zjednoczonej Europy. Słubice wspierać będą kandydaturę Frankfurtu nad Odrą w każdym aspekcie, gdzie będzie to możliwe – powiedział burmistrz podczas konferencji.

Niezbędne kryteria

Aby dane miasto zostało gospodarzem Centrum Przyszłości Jedności Niemiec i Transformacji Europejskiej musi spełnić szereg kryteriów. Oto niektóre z nich:

  • musi leżeć na wschodzie Republiki Federalnej Niemiec;
  • musi wykazać swój związek z transformacją i jednością Niemiec;
  • musi zagwarantować powiązanie z instytucją naukową posiadającą jednostkę w dziedzinie nauk społecznych;
  • musi zagwarantować dobrą dostępność dla gości zagranicznych (połączenia kolejowe, bliskość lotniska);
  • musi wykazać potrzeby strukturalne i ekonomiczne, żeby przyszłe centrum mogło stanowić impuls do rozwoju;
  • centrum może powstać w budynku istniejącym lub w nowym, który musiałby być gotowy do 2027 roku.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.