Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak rozliczyć PIT

Aby rozliczyć swój PIT za 2020 rok, czyli roczny podatek od dochodu nie trzeba już iść do Urzędu Skarbowego czy na pocztę - możemy to zrobić online - za pośrednictwem internetu. Do ich podpisu wystarczy nam pieć naszych danych weryfikacyjnych, którymi są NIP bądź PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu. Swoje zeznanie podatkowe PIT możemy przesłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego poprzez przygotowane do tego specjalne programy rozliczeniowe, poprzez e-deklarację Ministerstwa Finansów bądź poprzez usługę e-PIT, która dostępna jest na portalu podatkowym.

 

1. Co jest potrzebne do rozliczenia podatku dochodowego PIT przez internet?

2. Jakie deklaracje mogę rozliczyć za pośrednictwem internetu?

3. Zalety rozliczania podatku PIT online

 

1. Co jest potrzebne do rozliczenia podatku dochodowego PIT przez internet?

PIT 2020 można rozliczyć za pośrednictwem internetu bez konieczności posiadania bądź korzystania z e-podpisu. Aby tego dokonać potrzebne będą nam nasze podstawowe dane weryfikacyjne, do których zaliczane są:

- PESEL lub NIP, czyli tak zwany identyfikator podatkowy,

- data urodzenia,

- kwota przychodu za rok 2019,

- kwota przychodu za rok 2020 podana w PIT-11 bądź w PIT-C8 w przypadku korzystania z opcji e-PIT.

 

2. Jakie deklaracje mogę rozliczyć za pośrednictwem internetu?

Rozliczenie PIT za rok 2020 za pośrednictwem internetu i bez konieczności posiadania e-podpisu. Do właściwego Urzędu Skarbowego możemy przesłać takie zeznania podatkowe jak:

- PIT 36,

- PIT 36L,

- PIT 37,

- PIT 38,

- PIT 39

- PIT 16A, czyli deklaracja wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest opłacona i odliczona od karty podatkowej,

- PIT 16, czyli wniosek o zastosowanie opodatkowania w postaci karty podatkowej,

- PIT 19A, czyli deklaracja wysokości składki na ubezpieczenie zdrwotne, która jest opłacona i odliczona od zryczałtowanego podatku dochodowego osób duchownych.

Ponadto za pomocą intrnetu możemy rozliczyć deklarację podatku VAT, a także podatku od czynności cywilnoprawnych. Wszystkie składane deklaracje online są odpowiednio chronione, więc jeśli chcemy przesłać je do Urzędu Skarbowego będziemy zobligowani do podania takich danych jak PESEL lub NIP, imię i nazwisko, datę urodzenia, a także kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym podatku obliczonym za rok poprzedni.

 

3. Zalety rozliczania podatku PIT online

Rozliczenie naszego PIT online posiada szereg zalet, dzięki którym popularność tej metody rozliczania się z Urzędem Skarbowym stale rośnie. Jedną z największych zalet jest możliwego znacznie szybszego zwrotu podatku przez urząd niż metodą tradycyjną. Dotychczas zajmowało okres nawet do trzech miesięcy - rozliczając PIT online możemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku maksymalnie w ciągu 45 dni. O ostatecznym terminie zwrotu decyduje kolejność wpływających rozliczeń podatkowych. Rozliczając się za pośrednictwem internetu możemy wysłać swoją deklarację dosłownie za pomocą kilku bądź kilkunastu kliknięć. Dzięki temu szybko i wygodnie wypełnimy nasz PIT bez potrzeby wychodzenia z domu. Rozliczenie internetowe pozwala również na zdecydowanie szybsze przekazanie naszych dokumentów do Urzędu Skarbowego. Metoda ta zaliczana jest do jednym z bezpieczniejszych pod kątem przechowywania i przesyłania dokumentów - automatycznie po ich przetworzeniu otrzymujemy na swoją skrzynkę pocztową urzędowe poświadczenie odbioru tzw. UPO. Dzięki niemu w przypadku, gdy chcemy złożyć dokumenty w okienku podawczym Urzędu Skarbowego nie ma konieczności drukowania drugiego egzemplarza deklaracji PIT.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.