Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Azbest

Na terenie Słubic inwentaryzowane są miejsca, w których znajduje się azbest. Władze gminy apelują do mieszkańców o zgłaszanie takich lokalizacji. Potem zostanie wdrożony program usuwania tego niebezpiecznego materiału.

Niebezpieczny odpad

Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń, wdychanie włókien grozi ryzykiem poważnych chorób. Zgodnie z obowiązującym prawem, to na właścicielu posesji spoczywa obowiązek inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest poprzez sporządzenie spisu z natury.

Gmina Słubice przypomina, że wszystkie wyroby azbestowe muszą być usunięte do 2032 roku. Nie można tego jednak robić na własną rękę, zajmują się tym specjalistyczne przedsiębiorstwa.

Najpierw spis...

Aby było wiadomo, ile azbestu jest do usunięcia, trzeba najpierw zrobić spis. Na terenie naszej gminy zajmuje się tym firma Eko-Team. Ankieterzy od marca odwiedzali gminne miejscowości i spisywali ilość oraz rodzaj szkodliwego materiału.

Ci z mieszkańców, którzy nie mieli okazji wziąć udziału w spisie, mogą to jeszcze zrobić. Wystarczy zadzwonić pod nr kontaktowy – tel. 691 015 026. Po zgłoszeniu ankieterzy będą indywidualnie umawiać się na spis.

...potem program i dofinansowanie

A jakie będą dalsze kroki po jego wykonaniu? – Zebrane dane trafią do ogólnopolskie bazy azbestowej i posłużą gminie do uchwalenia aktualizacji Programu Usuwania Azbestu – tłumaczy Sebastian Kulikowski z Eko-Team. Następnie gmina może starać się o uzyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie tego szkodliwego materiału.

Na jaką dotację może liczyć gmina? – Wszystko zależy od średniego poziomu dochodu na mieszkańca, ale to powinno być około 40%. Resztę pokryje gmina ze swoich środków – wyjaśnia Agata Kułaga z zajmująca się ochroną środowiska w słubickim urzędzie.

Program (a dokładnie jego aktualizacja, bo w gminie taki dokument był już wcześniej utworzony) ma być ogłoszony w czerwcu i będzie poddany konsultacjom społecznym. Następnie radni będą mogli przyjąć go w formie uchwały. Program określa m.in. szczegółowe zasady usuwania azbestu z terenu gminy Słubice.

---

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.