Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dziecko

Ruszyła kolejna, szósta jest odsłona projektu "Gminna Specjalistyczna Poradnia Rodzinna”. Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenie po PROstu przy wsparciu finansowym gminy Słubice.

Projekt jest kontynuacją wcześniejszych edycji z lat poprzednich. Szósta odsłona rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do końca grudnia 2021 roku. Głównym celem poradni jest wspieranie rodziny w zakresie jej wszechstronnego rozwoju, poprzez wsparcie specjalistyczne, terapeutyczne i psychoedukacyjne dzieci, młodzieży i osób dorosłych z gminy Słubice.

- Zależy nam na wyposażeniu mieszkańców gminy w wiedzę dotyczącą umiejętności oraz praktycznych kompetencji społecznych – tłumaczy Agnieszka Choina, koordynatorka projektu. W ramach przedsięwzięcia będą odbywać się konsultacje i terapie specjalistyczne – psychologiczna oraz pedagogiczna – a także przeprowadzone zostaną superwizje dla terapeutów.

Pomocne superwizje

Czemu służą te ostatnie? - Stworzeniu miejsca do refleksji dla terapeuty, aby mógł on w bezpiecznej atmosferze przyjrzeć się swojej pracy z pacjentem, własnym reakcjom czy relacji terapeutycznej – podkreśla A. Choina. Jak przekonuje, celem superwizji jest dbanie o dobro pacjentów oraz rozwój zawodowy terapeuty. Dzięki niej jest większa szansa, że pomoc terapeutyczna będzie skuteczniejsza

Z kolei terapia pedagogiczna ma na celu stymulację ogólnego rozwoju dziecka. I tu warto wyliczyć wszystkie jej aspekty: rozwijanie funkcji motorycznych, spostrzegawczości, koncentracji uwagi, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo-językowych, sprawności manualnej, doskonalenie umiejętności czytania i poprawności pisania oraz usprawnianie kompetencji matematycznych.

Kluczowy rozwój emocjonalny

- Podczas terapii psychologicznej pracować będziemy nad rozwojem emocjonalnym dzieci i młodzieży, przy ścisłej współpracy z rodzicami – wyjaśnia A. Choina. Stowarzyszenie liczy, że spowoduje to zmianę świadomości rodziców w zakresie emocji oraz zwiększy ich umiejętności wychowawcze.

Zdaniem pomysłodawców projektu, praca psychologiczna korzystanie wpłynie na rozwój emocjonalny, podnoszenie własnej wartości oraz umiejętności społecznych, szczególnie wzrost umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Mieszkańcy potrzebują wsparcia

Jak twierdzi A. Choina, zainteresowanie projektem jest ogromne. - Osób potrzebujących pomocy specjalistycznej jest w naszej gminie bardzo dużo, z roku na rok coraz więcej. Szczególnie w okresie pandemii sytuacja ta uległa pogorszeniu – martwi się.

Do stowarzyszenia praktycznie na bieżąco zgłasza się duża ilość rodziców szukających pomocy dla swoich dzieci. Ale nie tylko. Do poradni trafiają też osoby dorosłe, które potrzebują wsparcia ze względu na problemy emocjonalne czy wychowawcze.

Zdaniem A. Choiny, realizacja zadania przyczyni się do zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej w zakresie dostępu do pomocy specjalistycznej – terapii i poradnictwa specjalistycznego. - Obecnie, jest ich po prostu za mało – twierdzi.

Jak się zgłosić?

Z konsultacji i terapii mogą korzystać mieszkańcy gminy Słubic. Udział jest bezpłatny.

Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: www.stowarzyszeniepoprostu.pl.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.