Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kontrola sanitarna

Na granicy w Słubicach pojawiły się patrole straży granicznej, które sprawdzają osoby wjeżdżające do Polski. To efekt nowych przepisów wprowadzonych przez polski rząd od 30 marca. Na czym polegają kontrole i do kiedy potrwają? Sprawdziliśmy. 

Na początek uspokajamy – to nie są typowe kontrole graniczne, jakie pamiętamy z czasów zanim Polska weszła do strefy Schengen. Mundurowi pojawili się na moście z innego powodu – 30 marca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia „covidowego”. W myśl nowych przepisów, wszystkie osoby wjeżdżające do kraju (z nielicznymi wyjątkami, o których dzisiaj pisaliśmy TUTAJ) czeka obowiązkowa kwarantanna.

O szczegóły zapytaliśmy Joannę Konieczniak, rzeczniczkę Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – To nie jest kontrola graniczna, nie mamy prawa jej przeprowadzać. Funkcjonariusze dokonują wyrywkowej kontroli sanitarnej. Sprawdzają czy osoby przyjeżdżające z Niemiec do Polski mają negatywny test na koronawirusa – przekazała naszej redakcji.

A co w przypadku braku testu? – Wtedy strażnicy informują podróżnych, że mają obowiązek skontaktować się z Sanepidem i odbyć trwającą 10 dni kwarantannę. Chyba, że spełniają kryteria wyjątków, o których mówi rozporządzenie, np. są pracownikami transgranicznymi – dodaje J. Konieczniak.

Strażnicy nie prowadzą żadnego rejestru, nie przekazują danych służbom sanitarnym, podróżni nie muszą też wypełniać żadnych kart lokalizacyjnych jak to miało miejsce wiosnę ubiegłego roku. Ich rola sprowadza się do pouczenia takiej osoby o obowiązku kwarantanny.

Jak informuje rzeczniczka, pogranicznicy będą obecni na moście w Słubicach cały czas (na razie do 9 kwietnia, o ile nowe rozporządzenie tego nie przedłuży) i trzeba się do ich obecności przyzwyczaić. Z powodu kontroli mogą pojawiać się utrudnienia w ruchu.

- To jest nasz posterunek stały, kolejny posterunek jest w Świecku, mamy również patrole mobilne, będziemy obecni na drogach dojazdowych do granicy, na pewno będzie nas widać – tłumaczy nasza rozmówczyni. Straż graniczną będą wspomagać inne służby mundurowe – Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, a także policja.

Na most w Słubicach zajrzeliśmy z redakcyjną kamerą. Poniżej nasz materiał.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.