Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Samolot gaśniczy Dromader

Niestety, sezon wypalania traw można uznać za rozpoczęty. Zaczęło się pożarem “z grubej rury”. W Cybince spaliło się ponad 9 hektarów nieużytków i fragment lasu. Płomienie sięgały 8 metrów, a w opanowaniu żywiołu wspierał strażaków samolot gaśniczy.

Co roku strażacy apelują o to, żeby nie wypalać traw i nieużytków. Jest to niebezpieczne i szkodliwe. Niestety, w okresie wiosennym strażacy regularnie są wzywani do pożarów na wypalanych nieużytkach. W tym roku sezon rozpoczął się pożarem o sporych rozmiarach i konsekwencjach.

29 marca ok. godz. 13.15 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze nieużytków przylegających do ul. Krótkiej w Cybince. - Stosunkowo niegroźny pożar przeobraził się w prawdziwe piekło - relacjonują strażacy z OSP Cybinka na swoim profilu na Facebooku. Pożar, za sprawą silnych i zmiennych podmuchów wiatru, rozwijał się błyskawicznie.

To była prawdziwa mobilizacja dla straży. Razem z druhami z Cybinki pożar gasili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ze Słubic oraz załoga pojazdu patrolowo-gaśniczego z Nadleśnictwa w Cybince. Dołączyli do nich również ochotnicy z Rzepina, Białkowa, Rąpic i Słubic - łącznie 11 zastępów. Konieczne okazało się wsparcie samolotu gaśniczego typu Dromader, który wykonał trzy zrzuty wody.

Jak twierdzą strażacy, płomienie miejscami sięgały wysokości 8 m, a dym widoczny był z odległości kilkunastu kilometrów.

- Żywioł nie dawał za wygraną i pożerał kolejne ary traw i trzcin, co najgorsze przedostał się na użytek ekologiczny „Gęsie bagna” oraz do pobliskiego lasu olchowego - opowiadają strażacy. Żywioł wdarł się również na teren pobliskiego zakładu przemysłowego, którego pracownicy samodzielnie stłumili ogień.

Strażacy zorganizowali punkt czerpania wody z pobliskiego hydrantu na ul. Dąbrowskiego. Pożar udało się wreszcie opanować i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Działania straży trwały łącznie ponad 3 godziny.

Niestety, ogień zdążył wyrządzić spore szkody. Spaleniu uległo łącznie ponad 9 hektarów nieużytków i 0,35 hektara lasu olchowego.

Poniżej zdjęcia z akcji udostępnione przez strażaków z Cybinki.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.