Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zbiórka złomu

Ile waży fala dla straży? - pytają strażacy ochotnicy z Rzepina na swoim profilu na Facebooku. Jaka fala? Świetlna, czyli profesjonalna belka na strażacki wóz, która sprawi, że będzie widoczny z daleka. Żeby ją kupić, druhowie postanowili... zbierać złom. I liczą na pomoc innych!

Druhowie z OSP zwracają się z prośbą o pomoc w ważnym dla nich zakupie. Najmłodsze auto w ich jednostce ma 12 lat. Druhowie modernizują je we własnym zakresie.

- Pojawiły się już różne nowe mocowania na sprzęt pożarniczy, kącik higieniczny, zmodernizowaliśmy oświetlenie częściowo wymieniające je na LED-owe. Pojawiło się też nowe, jaskrawe oklejenie według najlepszych wzorców światowych, poprawiające widoczność pojazdu w ruchu i na postoju w miejscu zdarzenia – wyliczają w poście na swoim profilu na Facebooku.

Ale jest jeszcze coś, co w strażackim wozie jest przestarzałe i nie spełnia dobrze swojej funkcji – a jest to oświetlenie ostrzegawcze. - Lampy niebieskie zamontowane na naszym Mercedesie były niestety przestarzałe już w momencie opuszczenia zakładu w 2008 r. W porównaniu do nowoczesnych lamp diodowych są ledwo widoczne – przyznają druhowie. I dodają, że gdy na miejscu zdarzenia obok ich wozu stanie radiowóz lub karetka, różnica jest piorunująca.

- Negatywnie wpływa to na bezpieczeństwo w trakcie jazdy alarmowej i podczas zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Wóz musi być dobrze widoczny z daleka, aby inni uczestnicy ruchu mieli czas zareagować. Nigdzie nie jest to ważniejsze niż na autostradzie A2, której 15 km przebiega przez teren naszej gminy – argumentują rzepińscy strażacy ochotnicy.

W pierwszej kolejności chcą doposażyć swój wóz w tzw. falę świetlną. Jest to belka z silnymi pomarańczowymi i niebieskimi lampami, które pozwalają dostrzec wóz z daleka.

Jej koszt to ok. 2 tys. zł. Te środki druhowie chcą zdobyć sprzedając złom. Liczą również na pomoc innych. Deklarują, że chętnie zabiorą zalegający w piwnicach czy komórkach stalowy, aluminiowy złom.

- Pomóż nam pomagać – proszą strażacy. Jak? Wystarczy zadzwonić! Tel. Damian - 664 114 495, Krzysztof – 606 359 067.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.