Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ciąża

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) kilka miesięcy temu wydało nowe rekomendacje dotyczące suplementacji witamin, minerałów i innych składników diety ciężarnych kobiet. Dowiedz się, jakie suplementy przyjmować, aby zapewnić zdrowie sobie i maluszkowi.

Zdrowa dieta 

Zbilansowane, odpowiednie i zdrowe żywienie jest rzeczą bardzo ważną dla naszego zdrowia. Tym bardziej w czasie ciąży, która jest okresem wymagającym dla organizmu. Powinnyśmy zadbać wtedy o to, by jak najwięcej potrzebnych składników pozyskiwać z wysokiej jakości pożywienia, zbilansowanego w formie diety odpowiedniej dla potrzeb naszego rozwijającego się malucha i naszych własnych. Nie zawsze jednak wysokie zapotrzebowanie na niektóre witaminy i mikroelementy można zaspokoić w takiej formie - dlatego też Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało aktualne rekomendacje dotyczące ich suplementacji. 

Suplementacja witamin 

Witaminy dla kobiet w ciąży (https://www.wapteka.pl/witaminy-dla-kobiet-w-ciazy,0.html) to temat dobrze poznany przez ginekologów i położników. W pierwszym trymestrze ciąży od dawna zaleca się suplementację grupy witamin B (B9, B11), czyli folacyny, popularnie znanej jako kwas foliowy. Związek ten odgrywa rolę w metabolizmie aminokwasów, białek i kwasów nukleinowych, wpływa na prawidłowy rozwój układu krwiotwórczego i nerwowego dziecka i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu komórek. Jego naturalnym źródłem rośliny strączkowe, liściaste i wiele innych, to dodatkowa suplementacja tej witaminy jest konieczna w czasie ciąży. Niedobory folacyny mogą mieć bardzo poważne skutki. Również witamina D odgrywa ważną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży - a warto zaznaczyć, że w Polsce niedobór tej witaminy jest wyjątkowo częsty u wszystkich obywateli. Ta substancja jest odpowiedzialna za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, jest niezbędna do dobrego wchłaniania wapnia, a niedobór witaminy D może prowadzić do dysfunkcji układu kostnego mamy i dziecka.

Suplementacja kwasów DHA i OMEGA-3 

Dla rozwoju układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu dziecka ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Najważniejszym przedstawicielem tej rodziny jest kwas DHA (dokozaheksaenowy), który wyraźnie wpływa na zdrowie zarówno rozwijającego się malucha jak i mamy. Zabezpiecza przed oklejeniem się łożyska, a co za tym idzie - przedwczesnym porodem, zmniejsza szanse na wystąpienia u matki depresji poporodowej, a także prawie o 70% niweluje ryzyko ujawnienia się infekcji, astmy i alergii u dziecka.

Suplementacja mikroelementów 

Jod, magnez i żelazo to kolejne ważne dla organizmu składniki, o których odpowiedni poziom trzeba zadbać, by ciąża przebiegła bez problemów. 

Jod ma pozytywny wpływ m.in. na rozwój umysłowy malucha, słuch i cały układ nerwowy. Magnez przeciwdziała skurczom mięśni, poprawiając przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i minimalizuje ryzyko nadciśnienia. Żelazo jest ważnym mikroelementem, który zapobiega pojawieniu się niedokrwistości - zarówno u mamy jak i u dziecka. Zwiększa również prawdopodobieństwo terminowego rozwiązania. 

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.