Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dezynfekcja

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że od ponad roku kładziemy zdecydowanie wyższy nacisk na dezynfekcję dłoni, powierzchni oraz miejsc, w których przebywamy. Jednocześnie, sezonowe lub charakterystyczne tylko dla niektórych branż, wysokie zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej i preparaty dezynfekujące stało się trendem powszechnym dla każdej sfery życia. Jak w czasach pandemii właściwie zadbać o higienę oraz czystość powierzchni, minimalizując w ten sposób ryzyko zakażenia?

Środki do dezynfekcji – rekomendacja GIS

Bardzo przydatne okazują się w tej kwestii zalecenia instytucji odpowiadających za walkę z epidemią, w szczególności: Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Warto traktować je jako obowiązujące źródło wiedzy na temat sposobów rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz walki z nim. GIS rekomenduje stosowanie produktów biobójczych, które w odróżnieniu od „zwykłych” preparatów czyszczących, skutecznie zabijają bakterie, grzyby, wirusy oraz inne, szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy.

Preparaty o właściwościach biobójczych są dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej na podstawie specjalnego zezwolenia, co potwierdza ich skuteczność. Spis tego typu środków można znaleźć w Wykazie Produktów Biobójczych, obejmującym m.in. skuteczne i bezpieczne środki dezynfekujące - https://www.products.pcc.eu/pl/srodki-dezynfekujace/ - do rąk oraz preparaty do czyszczenia powierzchni.

Dezynfekcja rąk

Częste mycie rąk przy użyciu ciepłej wody z mydłem lub dezynfekowanie dłoni odpowiednimi płynami to niezmiennie najważniejszy środek ochronny w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dozowniki z substancjami dezynfekującymi na stałe wpisały się już w krajobraz szpitali, gabinetów kosmetycznych, biur, urzędów, hal produkcyjnych oraz wielu innych miejsc publicznych. Równie duży nacisk na dezynfekcję rąk kładziemy w naszych domach i mieszkaniach. Wybierając płyn do rąk, warto jednak mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, od których zależą skuteczność i bezpieczeństwo dezynfekcji. Te najważniejsze to:

  • zawartość alkoholu etylowego lub izopropylowego w stężeniu 60-80%,
  • dodatki i substancje nawilżające, m.in. aloes, lub gliceryna, zapobiegające wysuszaniu skóry,
  • widoczny na opakowaniu numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym.

Dezynfekcja powierzchni

Koronawirus może również bytować na różnych powierzchniach. Klamki, poręcze, meble, sprzęt elektroniczny, wnętrze samochodu – to tylko niektóre przykłady potencjalnych siedlisk cząsteczek SARS-CoV-2. Aby mieć pewność ich skutecznej neutralizacji, zamiast tradycyjnych płynów, mleczek i detergentów, warto również wybierać środki do dezynfekcji o właściwościach biobójczych.

Szczególnym zagrożeniem będą te urządzenia oraz tworzywa, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, np. garnki, zastawa stołowa, sztućce czy blaty kuchenne. Do czyszczenia tego rodzaju wyposażenia należy używać produktów przeznaczonych do dezynfekcji w przemyśle spożywczym. Ważne, by taka informacja znalazła się na etykiecie produktu, wraz z instrukcją stosowania oraz dozowaniem.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.