Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sztab kryzysowy

Po kilkunastu dniach mrozów i opadów śniegu przyszło gwałtowne ocieplenie. Pokrywa lodowa na Odrze znika w szybkim tempie, ale urzędnicy uspokajają, że sytuacja jest monitorowana i na razie nie ma powodów do obaw. 

W chwili obecnej (18 lutego godz. 9:50) poziom wody w Odrze sięga 263 cm, co znacznie odbiega od stanu ostrzegawczego, który wynosi 360 cm (alarmowy to 410 cm). Trzeba jednak się liczyć z tym, że w miarę topnienia śniegu, szczególnie w górach, poziom wody może wkrótce wzrosnąć.

Aby ocenić aktualną sytuację na Odrze, w gminie i powiecie odbyły się spotkania sztabów kryzysowych z udziałem przedstawicieli urzędów i służb mundurowych.

- W związku z ociepleniem nastąpiło gwałtowne topnienie śryżu na Odrze. Jeszcze trzy dni temu rzeka była nim pokryta w 40 procent, zaś dziś można przyjąć, że jest to około 2 procent - wyjaśnia Krzysztof Czyż z Nadzoru Wodnego w Słubicach.

Aby topniejąca woda mogła swobodnie spływać w stronę ujścia rzeki, na szczecińskim jeziorze Dąbie trwa akcja lodołamania.

A co z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym Słubic? Grzegorz Andrzejewski z Budimexu, spółki, która wykonuje modernizację wałów, zapewnił, że prowadzone prace nie mają wpływu na ich stan.

- Szefowie gmin, wraz z policją i strażą pożarną zapewnili, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpowiednie służby są gotowe do działania w każdej chwili – uspokaja Wojciech Obremski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Słubicach.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.