Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Powiatowa Rada Kobiet

Powiatowa Rada Kobiet spotkała się pierwszy raz w tym roku. Panie rozmawiały o najważniejszych bieżących sprawach dotyczących powiatu słubickiego, m.in. sytuacji w szpitalu i organizacji szczepień. Poruszono także kwestię przeznaczenia budynku po „Naszej Chacie” w Cybince. Panie podpowiadały staroście, jak warto go zagospodarować. 

Kobiecy punkt widzenia

Z powodu stanu epidemii Powiatowa Rada Kobiet nie spotykała się od marca ubiegłego roku. Jednak panie pozostawały ze sobą w kontakcie. I uznały, że na początku 2021 roku należy się spotkać „na żywo”, z zachowaniem obostrzeń, ponieważ jest wiele ważnych tematów do omówienia.

- Rady tego typu jak nasza są ciałami doradczymi - mówi Kazimiera Jakubowska, szefowa powiatowej rady i członkini rady wojewódzkiej. - Naszą rolą jest spotykać się regularnie z zarządem powiatu i przedstawiać „kobiecy punkt widzenia”. Jest nas w radzie 17, każda reprezentuje inne środowisko, mamy różne doświadczenia, dlatego potrafimy spojrzeć na problemy z różnej perspektywy - dodaje.

Szpital najważniejszy

O czym rozmawiano na posiedzeniu? Zaproszony na nie starosta Leszek Bajon opowiedział o tym, jak obecnie funkcjonuje opieka zdrowotna w powiecie słubickim. - Najważniejszą sprawą jest stworzenie szpitala na miarę XXI w. Przyczyni się do tego planowana termomodernizacja, na którą możemy dostać 5 mln dotacji od samorządu województwa – mówił L. Bajon. Jednak na razie szpital słubicki jest „covidowy”, co oznacza, że nie ma tu „czystego” SOR-u, na oddziały przyjmowani są wyłącznie pacjenci zakażeni COVID-19. To zmieni się nie szybciej niż z końcem marca.

Starosta mówił także o ogłoszonym niedawno konkursie na prezesa i wiceprezesa szpitala. - Przed nimi staną ważne, trudne zadania realizacji inwestycji, jak termomodernizacja czy trwająca rozbudowa SOR-u, a także „odbudowanie” oddziałów szpitalnych. Jedna osoba tego nie udźwignie, dlatego szukamy dwóch – podkreślił L. Bajon.

Potrzebny nam DPS

Członkinie rady pytały starostę o przeznaczenie budynku po Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasza Chata”, która przenosi się do Słubic. - Po raz kolejny deklaruję, że obiekt ten przekażę na działalność społeczną – powiedział L. Bajon.

Przy okazji panie podpowiedziały, co mogłoby znaleźć się na piętrach. - Jest to spory budynek, z dużym terenem wokół, warto zastanowić się nad utworzeniem tam Domu Pomocy Społecznej. Powiat słubicki jest jedynym w województwie, który nie posiada całodobowej placówki opiekującej się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, które tego wymagają – powiedziała K. Jakubowska.

- Jest wokół nas wiele starszych i samotnych osób, którymi rodziny nie są w stanie się zająć, mieszkają daleko. A przez pandemię wiele takich osób zostało bez właściwej opieki, także tej medycznej. Nie możemy być wobec tego obojętni. Posiadanie takiego budynku jest szansą na zorganizowanie profesjonalnej i całodobowej opieki – podkreśliła Eugenia Niedźwiedzka z Cybinki.

Apel rady wojewódzkiej

Spotkanie zakończyło się odczytaniem stanowiska Wojewódzkiej Rady Kobiet w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji (ZOBACZ). Rada wojewódzka uważa, że zmuszanie kobiet do rodzenia śmiertelnie chorego dziecka jest "fanatycznym okrucieństwem". Zaapelowała w dokumencie o wsparcie protestujących i kierowanie wniosków do polskiego rządu.

Czy Powiatowa Rada Kobiet podziela to stanowisko? Panie zapowiedziały, że opracują stosowny apel, w którym wyrażą swoje zdanie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Daro33 2021-02-03 10:32
Ja też co dzień rozmawiam z kolegami o takich sytuacjac, sprawach i problemachh. Chyba czas przedstawić je włodarzom.. :o Spadłem z krzesła..
#2 Valhalla 2021-02-04 15:51
z tymi obietnicami to niech Pan nie szaleje Panie Starosto. Bo jak na razie obietnice słubickich starostów są %$&ja warte...
Gwoli porzypomnienia:
Boisko "W przypadku, gdy dojdzie do sprzedaży działki, na której znajduje się obecne boisko, to będziemy wiedzieć, że mamy środki na nowy obiekt sportowy. Gwarancja realizacji nowego boiska jest wtedy 100% procentowa. To jest moja publiczna deklaracja i zobowiązanie. Wypowiedziałem ją również podczas sesji Rady Powiatu." - autor Marcin Jabłoński

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.