Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Szpital Słubice

Samorząd woj. lubuskiego potwierdził, że szpital w Słubicach będzie jednym z trzech w województwie mogących ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

O tym, że Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach może liczyć na pomoc samorządu informował starosta Leszek Bajon podczas niedawnej sesji rady powiatu (ZOBACZ). Przytaczał wtedy informację otrzymaną od członka zarządu województwa Marcina Jabłońskiego, który napisał: „Przyjęliśmy na zarządzie uchwałę inicjującą wsparcie szpitala w Słubicach w kwocie 5 mln zł na termomodernizację”.

27 stycznia informację tę oficjalnie potwierdziła strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Co ta decyzja oznacza w praktyce? Że powiat słubicki będzie mógł się ubiegać o taką pomoc. Do otrzymania pieniędzy jednak jeszcze daleka droga. - Kolejnym etapem będzie wezwanie do złożenia projektów, ocena ekspercka i decyzja o dofinansowaniu - wylicza marszałek Elżbieta Anna Polak.

Projekt będzie wymagać również zgromadzenia wkładu własnego – i tu może pojawić się problem, bo powiat słubicki jest w trakcie realizacji programu naprawczego. Czy zarząd powiatu zwróci się o pomoc np. do władz poszczególnych gmin? Tego na razie jeszcze nie wiadomo.

Nasz szpital będzie jednym z trzech takich w woj. lubuskim, które dostaną pieniądze na termomodernizację. Do Słubic ma trafić 5 mln zł. A inni? Ze wsparcia skorzystają także: wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli (11 mln zł) oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. (1 mln zł). Wszystkie te projekty będą realizowane w tzw. trybie pozakonkursowym.

E. Polak podkreśla, że termomodernizacje to działania w pełnej mierze proekologiczne. Pozwalają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, a więc wpływają na lepszą jakość powietrza. Zakres takich prac może być bardzo szeroki, od wymiany instalacji grzewczych, przez wymianę okien, drzwi i dachu, aż po montaż nowoczesnych paneli fotowoltaicznych.

Co konkretnie miałoby być zrobione w słubickim szpitalu? Szczegóły nie są jeszcze znane, do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.