Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Chodnik w Kunowicach

W Kunowicach zakończyła się budowa chodnika w centrum miejscowości. Dzięki inwestycji, mieszkańcy, głównie ci najmłodsi, będą mogli bezpiecznie się poruszać po wiosce. Niestety, barierki ochronne, które zainstalowano przy głównej drodze, utrudniają widoczność kierowcom. 

Chodnik już gotowy

O nowy chodnik i poprawę bezpieczeństwa w Kunowicach od dawna zabiegali mieszkańcy, sołtys i burmistrz Słubic, o czym wielokrotnie pisaliśmy. Sprawy nabrały tempa jesienią ubiegłego roku, gdy Zarząd Dróg Wojewódzkich, do którego należy przebiegająca przez miejscowość droga wojewódzka nr 137, ogłosił przetarg (do którego dołożyła się także gmina). Szybko udało się wyłonić wykonawcę, roboty przebiegały sprawnie i niedawno dobiegły końca – łącznie powstało blisko 300 metrów nowego chodnika.

Gdy w piątek popołudniu odwiedziliśmy Kunowice, trwały jeszcze ostatnie poprawki przy nawierzchni z kostki brukowej. Wykonawca przekazał naszej redakcji, że do wykonania zostało tylko namalowanie pasów w rejonie stacji benzynowej, gdzie chodnik w kilku miejscach krzyżuje się z jezdnią.

Barierki ograniczają widoczność

O ile piesi mają powody do zadowolenia, to kierowcy już mniej. Wszystko z powodu barierek ochronnych, która zamontowano wzdłuż chodnika. Pojazdom wyjeżdżającym z ulicy Jeziornej, Szkolnej oraz osiedla Perłowego mocno ograniczają widoczność, co utrudnia bezpieczne włączenie się do ruchu.

Mieszkańcy Kunowic zwrócili się do nas z prośbą o nagłośnienia sprawy. - Gęste barierki tworzą praktycznie mur, przez który nie widać nawet świateł nadjeżdżających aut – napisał jeden z mieszkańców w dyskusji, która rozgorzała w internecie. - Siedząc w osobówce widoczność prawie zero przez te barierki – wtórował mu inny.

Mieszkańcy wskazują, że najtrudniej jest przy wyjeździe od strony stacji benzynowej. „Tam jest strasznie, nic nie widać”, „Potwierdzam, ciężki wyjazd”, „No niestety wyjazd jest słaby” – to tylko kilka z wielu podobnych komentarzy.

To właśnie w tym miejscu po drugiej stronie drogi zainstalowano lustro, które ma ułatwić podgląd sytuacji na drodze, ale zdaniem kierowców ono niewiele pomaga. - Tam samochody pędzą, jak nie z jednej strony, to z drugiej strony. A lustro nie oddaje rzeczywistej odległości. Tylko czekać aż się coś wydarzy (oby nie) – martwi się jedna z internautek.

Pytamy co dalej

O problemie z nowym chodnikiem daliśmy znać w Urzędzie Miejskim w Słubicach. – Słyszeliśmy o tym, ale droga i biegnący obok chodnik w całości podlegają pod ZDW. Gmina nie odpowiada za realizację tej inwestycji, ale będziemy sytuację monitorować – poinformowała Beata Bielecka, rzecznik prasowy UM.

Czy jest szansa na poprawę sytuacji, np. poprzez wymianę barierek na inne? Zapytamy o to przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich. O sprawie rozmawialiśmy także z rzecznikiem prasowym słubickiej policji Magdaleną Jankowską i czekamy na odpowiedź. To właśnie policja może wnioskować do zarządcy drogi o poprawę bezpieczeństwa w danym miejscu i/lub wprowadzenie konkretnych rozwiązań.

Do tematu będziemy wracać.

Galeria zdjęć

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jurek 2021-01-23 20:44
Zdjęcia bardzo dobrze oddają co tam się dzieje!

Ta inwestycja to skandal, zarząd będzie się tłumaczyć jak tam dojdzie do nieszczęścia. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu.

A burmistrz nie tłumaczyć się, że nie moje tylko interweniować bo chodzi o życie i zdrowie mieszkańców.

Dla mnie rozwiązanie jest tylko jedno. Światła. Biorąc pod uwagę jak rozwija się tamta część Kunowic. Ruch będzie tylko większy.

Pozdrawiam!
#2 damcio 2021-01-24 10:32
albo rondo!!!!!!albo dwa!!!!!a najlepiej trzy!!!!!!!cztery!!!!!!bez kozery powiem pińćset!!!!!!
#3 jadziahej 2021-01-25 08:54
Nie było chodnika źle! Jest zrobiony jeszcze gorzej! Oj Ludzie i Ludziska -trzeba uważać i tyle! A może samochodem też wam wyjeżdżać #1 jurek 2021-01-23 19:44 ??? Przestańcie krytykować tylko uważajcie jak wyjeżdżajcie!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.