Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Elektrownia słoneczna

Na terenie Słubic powstanie farma fotowoltaiczna. Nowoczesne panele słoneczne zostaną zainstalowane na gruntach wydzierżawionych od kościoła, a konkretnie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Za inwestycją stoi spółka PGE Energia Odnawialna. 

Diecezja wydzierżawiła firmie grunty w dwóch gminach – w Słubicach i w Szczańcu. Łączna powierzchnia tych terenów to 320 ha. Do końca 2023 r. powstaną na nich instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok 250 MW.

Dlaczego akurat te lokalizacje? Wg inwestora, atutem wydzierżawionych gruntów jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie planowanych elektrowni fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej.

- Dodatkowo dzięki korzystnemu położeniu i ukształtowaniu terenu można się spodziewać, że zbudowane tam farmy fotowoltaiczne będą się charakteryzować wysoką produktywnością – wyjaśnia spółka na swojej stronie.

Jak informuje prezes firmy Marcin Karlikowski, to jak dotychczas największa umowa dzierżawy, która została podpisana w ramach Programu PV realizowanego w Grupie PGE. - Jego celem jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych – zaznacza.

PGE Energia Odnawialna podkreśla, że farmy nie będą miały wpływu na środowisko naturalnie, a po zakończeniu działalności będzie można je zdemontować bez szkody dla otoczenia.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jkn51 2020-11-06 14:05
Miała powstać wielka farma w Kunicach jak pamiętam. I ..... Teraz będzie na gruntach kościelnych pozyskanych za utracone mienie / czyli ukradzionych / i czarni będą od PGE ciągnąć jeszcze kasę za dzierżawę. Żeby sie takie Gulbinowicze pasły. Taki kraj , takie spoleczeno.
#2 Rob 2020-11-06 14:53
Czy ktoś może odpowiedzieć jakim cudem obecny kościół stał się właścicielem tych ziem w gminie Słubice ? Przed 1945 r. to były tereny niemieckie.
#3 clasic1 2020-11-06 19:01
Prezes PGE Energia Odnawialna ukończył studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To powinno wystarczyć za odpowiedź dlaczego KK bedzie znowu doić !!
#4 ja28rek 2020-11-07 06:22
Bardzo dobry pomysł. Tylko miejmy nadzieję, że wylesianie tych terenów poskutkuje posadzeniem nowych drzew w innych lokalizacjach w stosunku 1:1
#5 Kihu 2020-11-07 10:31
A ja ma pytanie , czy to na Waszym gruncie stawiają panele ze takie oburzenie jest ???? Tez uważam ze to dobry pomysł ,Pozdrawiam serdecznie
#6 clasic1 2020-11-07 11:39
Kichu a może wiesz również w jaki sposób a może za ile Watykan wszedł w posiadanie ziemi na terenie Polski ?? W twojej wierze zapewnie ciężką pracą a może za ciężkie pieniądze , a może dzięki takim jak ty darowane za 1 zł ????
#7 Kihu 2020-11-07 14:40
A żebyś wiedział ze kawałek ziemi podarowałem :-) :-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.