Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Karetka

28 października o północy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Słubicach przestał działać. Wszystko z powodu przekształcenia naszego szpitala w placówkę zajmującą się chorymi na COVID-19. Co mają robić pacjenci w nagłych sytuacjach? 

- Tak jak do tej pory, dzwonić na numer alarmowy 112 – wyjaśnia prezes szpitala Łukasz Kaczmarek. – Dyspozytor powinien wysłać do nas karetkę, a następnie skierować ją do najbliższego możliwego oddziału SOR lub właściwego szpitala, w zależności od tego czy np. pacjent ma dodatkowo symptomy zakażenia koronawirusem – dodaje.

Prezes przekazał naszej redakcji, że karetki ze Słubic nadal pozostają w systemie ratownictwa medycznego i będą mogły wyjeżdżać do potrzebujących. Nie był jednak w stanie określić, dokąd będą zawozić pacjentów z wezwania, bo o tym decyduje dyspozytor. A takich właśnie sytuacji najbardziej obawiają się mieszkańcy.

- Zawał, udar, wypadek, tu liczy się czas, a zanim poszkodowany trafi do któregoś z dalszych szpitali, może być za późno - martwi się jeden z czytelników, którzy od wielu dni zasypują nas pytaniami o działanie i przyszłość słubickiej lecznicy, w tym SOR-u.

- Wszyscy teraz mówią tylko o pacjentach z koronawirusem, a co innymi chorobami? Nagle przestały istnieć? Będziemy tu padać jak muchy - napisał inny. Takich głosów jest bardzo dużo.

Nikt nie był w stanie odpowiedzieć naszej redakcji na pytanie, który z SOR-ów będzie obsługiwać powiat słubicki. Wg oficjalnych danych zielonogórskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, na terenie woj. lubuskiego jest osiem takich placówek. Najbliższa znajduje się w Sulęcinie, kolejne już w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Listę można sprawdzić TUTAJ.

Kiedy dzwonimy po karetkę? - Tylko wtedy, gdy zagrożone jest bezpośrednio czyjeś życie, lub stan zdrowia nagle bardzo się pogorszył - przypomina lubuski NFZ.

W innym przypadku korzystamy z pomocy lekarza rodzinnego, a w weekendy, święta i po godz. 18.00 - z tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej. Więcej na temat działania tego rodzaju opieki na terenie Słubic przekażemy w osobnym artykule.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.