Chociaż każdy może mieć inne zdanie na temat kredytów hipotecznych, to ludzie najczęściej dzielą się na tych, którzy chętnie zaciągają takie pożyczki oraz na osoby, które twierdzą, że nigdy nie zapożyczą się na dwadzieścia - trzydzieści lat.
- Dlaczego warto skorzystać z kredytu hipotecznego?
- Zakup mieszkania czy wynajem?
- Od czego zależy decyzja o udzieleniu kredytu?
W praktyce natomiast okazuje się, że zdecydowana większość argumentów przemawia za skorzystaniem z kredytu hipotecznego, o ile tylko będzie to starannie wybrana oferta.
Dlaczego warto skorzystać z kredytu hipotecznego?
Trudno byłoby sobie wyobrazić zakup mieszkania lub domu bez skorzystania z kredytu hipotecznego. Zanim jednak podpiszesz umowę z bankiem, pomyśl o wszystkich wadach i zaletach takiego rozwiązania. Wbrew pozorom tych ostatnich jest o wiele więcej. Tak naprawdę jedyną wadą kredytu mieszkaniowego jest to, że - jeżeli klient nie będzie regularnie nadpłacał rat - trzeba go spłacać nawet przez trzydzieści lat.
Zalety związane z zaciągnięciem dobrego kredytu są jednak niezaprzeczalne. Przede wszystkim można wówczas zamieszkać na swoim, co eliminuje konieczność płacenia komuś wysokiego czynszu i uzyskiwania zgody na przemalowanie ściany lub wstawienie nowych mebli. Niektórzy twierdzą, że kredyt to ogromne ograniczenie, gdyż nie można później wyjechać do innego miasta. Nie jest to prawdą, szczególnie że kredyt zawsze można nadpłacić, a jeżeli ktoś nie posiada niezbędnej do tego kwoty, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynajął mieszkanie kupione na kredyt. Drugą popularną opcją jest sprzedaż nieruchomości i spłacenie kredytu uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi.
Zakup mieszkania czy wynajem?
Wynajem mieszkania to dobre rozwiązanie, ale tylko dla młodych osób, które po raz pierwszy wyjechały z rodzinnego miasta i nie mają jeszcze stałej pracy. Żyjąc w wynajmowanym mieszkaniu, mogą się przekonać, czy dane miasto im odpowiada i pozwoli znaleźć dobrą pracę. Z czasem jednak zdecydowana większość osób zaczyna sobie uświadamiać, że każdy miesiąc wynajmu to oddawanie komuś nawet tysiąca złotych miesięcznie (w dużych miastach kwoty te potrafią być jeszcze wyższe, a do tego dochodzi czynsz). Jak można łatwo policzyć, wynajmując mieszkanie przez piętnaście lat, poniesie się koszty w wysokości połowy ceny mieszkania, a jednocześnie nic się z tego nie będzie miało. Gdyby natomiast ktoś przez piętnaście lat spłacał kredyt, to miałby już spłaconą połowę całkowitej kwoty. Warto również pamiętać o tym, że w perspektywie czasu mieszkania są zazwyczaj świetną inwestycją. Nie bez powodu wielu właścicieli nieruchomości na wynajem posiada ich nawet kilka - kilkanaście. Po prostu biorą je na kredyt, a koszty związane z ratami oraz utrzymaniem mieszkania przerzucają na najemców.
Od czego zależy decyzja o udzieleniu kredytu?
Najprostszym sposobem na znalezienie atrakcyjnego kredytu hipotecznego jest użycie internetowego kalkulatora. Narzędzie jest regularnie aktualizowane, dzięki czemu w dowolnym momencie możesz tu znaleźć kredyt na mieszkanie o najniższym oprocentowaniu. Sprawdź również wysokość prowizji i raty, aby comiesięczne wydatki zmieściły się w twoim budżecie. Pamiętaj również, że banki przed wydaniem decyzji w sprawie przyznania kredytu dokładnie sprawdzają klienta. Warto więc mieć spłacone raty i pożyczki oraz pozamykać karty kredytowe. Na decyzję banku mogą również wpłynąć takie czynniki jak wysokość comiesięcznego wynagrodzenia, forma zatrudnienia oraz branża, w której działa klient. Łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny małżeństwom.
[artykuł partnerski]