Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Przed nami trzeci etap „odmrażania” gospodarki i życia społecznego. Od 18 maja będzie można m.in. umówić się do fryzjera lub kosmetyczki, zjeść obiad w restauracji. A 25 maja uruchomione zostaną zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3.

Premier

Premier M. Morawiecki i minister zdrowia Ł. Szumowski

13 maja odbyła się kolejna konferencja prasowa, podczas które premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji Dariusz Piontkowski wyjaśnili, na czym będzie polegać kolejny etap „luzowania” obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Mamy dziś zupełnie inną sytuację niż w krajach europejskich, opanowaliśmy epidemię koronawirusa - powiedział M. Morawiecki. Jednocześnie prosił wszystkich o utrzymywanie dyscypliny i trzymanie się zaleceń ministra zdrowia. - Mamy nadzieję, że będzie to zwycięska walka, pamiętajmy o odpowiedzialności i bądźmy solidarni, dbajmy o siebie – zaapelował premier.

Branża beauty

Na tę informację czekało nie tylko wiele pań, ale i panów. Od 18 maja będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Na wizytę należy umawiać się telefonicznie lub online. Nie mogą działać poczekalnie.

Wśród zaleceń dla salonów urody i fryzjerskich zapisano m.in. obowiązkowe noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (obowiązkowe u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala) i używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe.

Restauracje

Od 18 maja będzie można zjeść obiad w restauracji, napić się kawy w kawiarni – także w centrum handlowym. Jak podkreślił premier, otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom.

ZASADY:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę muszą przypadać co najmniej 4 mkw),
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie,
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami (blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika
  • dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach
  • obsługa musi nosić maseczki i rękawiczki (goście mogą zdjąć maseczki, kiedy już siedzą przy stolikach)

Komunikacja

Od 18 maja w autobusie, pociągu czy trolejbusie będzie mogło jechać tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi być wolna). Będzie też możliwość korzystania z opcji, która obowiązuje obecnie – że zajętych może być połowa miejsc siedzących.  

Sport

Od 18 maja zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach:

  • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
  • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Od 18 maja będzie także można ćwiczyć w obiektach zamkniętych. Oto limity dla sal i hal sportowych:

  • w obiektach do 300 mkw - 12 osób + trener,
  • w obiektach od 301 do 800 mkw - 16 osób + 2 trenerów,
  • w obiektach od 801 do 1000 mkw – 24 osoby + 2 trenerów,
  • w obiektach pow. 1000 mkw. - 32 osoby + 3 trenerów.

Co ważne, w obiektach zamkniętych nadal nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). A po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Kościoły

Więcej osób będzie mogło jednocześnie uczestniczyć np. w mszach św. Limit na 1 osobę będzie wynosił 10mkw (a nie 15 mkw) jak do tej pory.

Kultura

Nieco odmrożone zostanie również życie kulturalne. Od 18 maja będzie można m.in.: prowadzić próby i ćwiczenia, wznowić nagrania audio i wideo w instytucjach kultury. Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić także zespoły, orkiestry i grupy artystyczne, działające w domach i ośrodkach kultury.

Uczelnie

18 maja przywrócona będzie możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz tych, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Zajęcia w szkołach

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

Tego samego dnia otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną – czyli np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jak czytamy na stronie rządowej, niebawem ministerstwo edukacji narodowej poda szczegóły dotyczące sanitarnych wytycznych dla szkół. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Od 25 maja maturzyści i uczniowie klas 8 będą mogli konsultować się z nauczycielami – indywidualnie lub w małych grupach. Ma to pomóc im w przygotowaniu się do egzaminów i matur.

Od 1 czerwca możliwość konsultacji z nauczycielami mają mieć wszyscy uczniowie. Ma to pomóc np. poprawić oceny przed zbliżającym się końcem roku szkolnego.

Zasiłek na dłużej

Jednocześnie, jak poinformował premier, przedłużony będzie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. Decyzję o tym, czy posłać dziecko na zajęcia, podejmie rodzic. - Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, również dla tych, którzy będę musieli zostać w domu po 24 maja, by opiekować się dzieckiem. To decyzja rodziców, czy poślą dzieci na zajęcie - powiedział M. Morawiecki.

Najważniejsze zasady zostają

Minister zdrowia podkreślił, że gospodarkę trzeba otwierać maksymalnie bezpiecznie. - Gospodarka musi funkcjonować, ale w maksymalnym reżimie sanitarnym – powiedział Łukasz Szumowski. Nie zmienia się zalecenie dotyczące dystansu społecznego, czy zakrywania nosa i ust.

Dbajmy o siebie

ŹRÓDŁO: www.gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.