Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Kalkulator

PIT-36 to druk, po który sięgają przede wszystkim osoby uzyskujące dochód z działalności gospodarczej. W ich przypadku konieczne jest przeprowadzenie samodzielnego rozliczenia podatkowego od początku do końca. Usługa Twój e-PIT nie dotyczy bowiem przedsiębiorców, nawet tych działających w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą.

  1. PIT-36 w 2020 roku - dla kogo?
  2. Co można odliczyć na druku PIT-36?

PIT-36 w 2020 roku - dla kogo?

PIT 36 to obok PIT 37 jeden z najpopularniejszych druków rozliczenia podatkowego. W przeciwieństwie do osób rozliczających się z dochodów uzyskiwanych przede wszystkim z szeroko rozumianego stosunku pracy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą liczyć na pomoc w postaci druku Twój e-PIT. Rozwiazanie to Ministerstwo Finansów kieruje przede wszystkim do pracowników rozliczających się przez PIT-37, ponieważ przygotowanie takich druków umożliwiają złożone wcześniej deklaracje pracodawców. Rozliczenie PIT-36 należy niestety wykonać samemu, natomiast można w tym celu skorzystać z programu do rozliczenia PIT 36 - https://www.pitax.pl/pit36/.

Rozliczenie PIT-36 to obowiązek podatników, którzy:

  • uzyskali dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w oparciu o progi 18 i 32%.
  • prowadzili najem, podnajem, dzierżawę lub zawierali umowy o podobnym charakterze
  • uzyskali przychód za granicą kraju
  • prowadzili działy specjalne produkcji rolnej (opodatkowane 18 i 32%)
  • prowadzili działalność nierejestrowaną i uzyskiwali przychody mniejsze niż połowa pensji minimalnej
  • korzystali z kredytu podatkowego
  • powinni dokonać doliczeń z tytułu kredytu podatkowego
  • posiadali inne źródła przychodów, od których nie odprowadzili składek.

PIT-36 nie obowiązuje natomiast osób rozliczających się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany i podatek liniowych. PIT-28 i PIT-36L także można jednak znaleźć na platformie do rozliczeń - https://www.pitax.pl/e-pity/

Co można odliczyć na druku PIT-36?

PIT 36 Online umożliwia wypełnienie deklaracji z załącznikami, ulgami oraz kwotą wolną od podatku. Od podatku odliczyć można nie tylko koszt uzyskania przychodów, lecz także skorzystać z określonych ulg podatkowych. Na formularzu PIT-36 można zaznaczyć skorzystanie z ulgi prorodzinnej, internetowej, a także ulgi z tytułu darowizn. Te ostatnie można przekazywać na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Inne ulgi, o których także warto pamiętać to ta z tytłu oddania krwi, na IKZ, na nowe technologie, a także ulga rehabilitacyjne. Nie można także zapominać o możliwości zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Wszystkie te ulgi wykazuje się w PIT/0, natomiast ulgę mieszkaniową, do której podatnik również ma prawo wykazuje się na PIT/D.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.